Společnost NuScale Power obdrží od amerického Ministerstva energetiky (Department of Energy, DoE) 217 milionů dolarů (asi 4,38 miliardy korun) jako podporu pro vývoj jejího projektu na vývoj malého modulární reaktoru.

Reaktory NuScale SMR mají být uzavřeny do ocelových kontejnmentů a ponořeny do šachty pod úrovní země zalité vodou. (Zdroj: World Nuclear News)
Reaktory NuScale SMR mají být uzavřeny do ocelových kontejnmentů a ponořeny do šachty pod úrovní země zalité vodou. (Zdroj: World Nuclear News)

V prosinci minulého roku vybralo DoE reaktor společnosti NuScale Power ve druhém kole soutěže o financování až poloviny nákladů na vývoj, licencování a uvedení na trh malých modulárních reaktorů.

Nyní již byla podepsána smlouva mezi DoE a NuScale Power, podle níž bude společnost dostávat slíbený finanční příspěvek během pěti let vývoje projektu. Finanční prostředky vezme DoE z fondu vyhrazeného na odbornou pomoc při schvalovacím řízení nových malých modulárních reaktorů, který dosahuje celkové výše 452 milionů dolarů (asi 9,12 miliardy korun). Od průmyslových partnerů se očekává, že na projekt přispějí alespoň stejnou částkou jako DoE.

Společnost NuScale Power uvedla, že finanční příspěvek od DoE použije na provedení strojírenských činností a testování nutného pro úspěšné projití schvalovacím řízení amerického regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission (NRC). Očekává, že svou žádost o licenci podá v druhé polovině roku 2016. Společnost NuScale Power dále doufá, že její první projekt, který má vzniknout v Idaho ve společenství s Energy Northwest a Utah Associated Municipal Power Systems, zahájí komerční provoz již v roce 2023.

Americká energetická společnost Fluor je většinovým investorem ve společnosti NuScale Power a její výkonný vicepresident pro obchodní rozvoj a strategii, Dave Dunning, uvedl: „Po úspěchu v soutěži a podepsání dohody nám významná investice od DoE pomůže, abychom ukázali hodnotu reaktoru NuScale SMR budoucím investorům, výrobcům a dalším článkům dodavatelského řetězce a abychom dále předvedli, že pomocí tohoto reaktoru můžeme budovat budoucnost jaderné energetiky.“

Malý modulární reaktor NuScale SMR je 45MWe tlakovodní reaktor s integrovanými parogenerátory do tlakové nádoby, který bude vyráběn v továrně a transportován na místo určení v sadách až po 12 kusech, čímž mohou vznikat elektrárny o instalovaném výkonu od 45 do 540 MWe. Reaktor má používat konvenční jaderné palivo a má být chlazený přirozenou cirkulací chladiva, což znamená, že bude vyžadovat méně komponent a bezpečnostních systémů než současné velké reaktory.

První kolo soutěže o spolufinancování vývoje malých modulárních reaktorů vyhrála v listopadu 2012 společnost Babcock & Wilcox se svým reaktorem mPower. Jde o 180MWe tlakovodní reaktor s integrovanou koncepcí, avšak společnost nenašla dostatek budoucích zákazníků a investorů, takže oznámila, že redukuje své výdaje na tento projekt ze 150 milionů dolarů ročně (cca 328 milionů korun) na desetinu.

Po celém světě je vyvíjeno větší množství různých typů malých modulárních reaktorů, které při svém výkonu do 300 MWe dosahují jen asi čtvrtinové velikosti současných velkých jaderných elektráren. Jako výhody s sebou přinášejí vyšší bezpečnost, snadnost výroby a jejich kompaktní konstrukce nabízí ještě další výhody oproti velkým reaktorům. Příkladem může být přizpůsobitelnost výkonu požadavkům zákazníka, které je dosahováno spojením vícero reaktorů malého výkonu, což se hodí v odlehlých lokalitách s menší spotřebou elektrické energie.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..