Nekonečné debaty o rentabilitě jaderné energie a jejím podílu na ideálně vyváženém energetickém mixu začínají nabírat nový směr. Zefektivnění výstavby jaderných elektráren a vytváření spolehlivých prognóz budoucí ceny vyrobené kilowatthodiny může totiž zlevnit energii vyráběnou z jádra až o desetinu. Vyplynulo to z jednání na fóru ATOMEXPO-2014, které se uskutečnilo ve dnech 9. až 11. června v Moskvě. Organizátorem jedné z nejvýznamnějších událostí ve světové jaderné energetice je ruská státní korporace Rosatom.

DSCN4526
Plenární zasedání za přítomnosti zmíněných osobností – Agnety Risingové, generální ředitelky Světové jaderné asociace, a Sergeje Kirijenka, generálního ředitele Rosatomu.

Smyslem VI. Mezinárodního fóra ATOMEXPO-2014 bylo veřejně definovat místo a roli výroby energie z jádra v energetickém mixu ve XXI. století, analyzovat hlavní výzvy, problémy a varianty rozvoje světových energetických trhů. Účastníci fóra dospěli k závěru, že klíčovým trendem v současné jaderné energetice je komerční konkurenceschopnost jaderných elektráren.

Generální ředitel státní korporace Rosatom Segej Kirijenko zdůraznil, že o jadernou energetiku projevují stále intenzivnější zájem asijské země. „Jestliže se dosud více než polovina v současnosti provozovaných jaderných bloků nachází v Evropě a Spojených státech, tak dnes už platí, že se staví více jaderných elektráren v asijských státech,“ uvedl. Zdůraznil, že jaderná energetika je jedním z mála zdrojů, které mohou zaručit spolehlivou výrobu cenově dostupné elektřiny bez negativních důsledků pro životní prostředí.

Velký ohlas mezi experty, kteří přijeli na moskevské fórum z celého světa, vzbudila Kirijenkova vize, že lze reálně snížit cenu kilowatthodiny vyrobené z jádra o 10 až 15 %. Podle slov generálního ředitele Rosatomu k tomu stačí začít efektivně využívat rezervy, konkrétně zkrátit termíny výstavby, zajistit výhodnějšího financování a podporovat rozvoj reaktorů o malém a středním výkonu.

Generální ředitelka Světové jaderné asociace (World Nuclear Association) Agneta Risingová zdůraznila, že jaderná energie musí být bezpodmínečně nezávislá na politice, protože je odpovědná za zajištění bezpečných dodávek energie pro lidi v nejrůznějších částech světa.

„V současnosti jsou hlavní výzvou pro jadernou energetiku deregulace trhů a dlouhodobé investice, protože výstavba nového reaktoru je proces, který je podmíněn vložením značného kapitálu. Přesto vidím rozvoj jaderné energetiky a její perspektivy ve velmi pozitivním světle,“ uvedla.

Za šest let existence se fórum Atomexpo stalo jednou z nejvýznamnějších akcí, na které jsou probírány nejaktuálnější otázky světové jaderné energetiky a formovány trendy jejího dalšího rozvoje. Letošního ročníku se účastnilo 3544 představitelů ze 600 společností a firem, včetně 283 zahraničních hostů ze 42 zemí.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..