Britský energetický trh nefunguje, říká ředitel společnosti provozující přenosovou soustavu této země. Dále uvádí, že je potřeba zásah do trhu, aby si patřičně cenil nízkouhlíkatých zdrojů energie a zabezpečení dodávek elektřiny.

Steve Holliday lrg
Steve Holliday, ředitel společnosti National Grid, provozovatele britské přenosové soustavy. (Zdroj: Nationalgrid.com)

Během svého projevu na londýnském setkání UK Energy 2014 uvedl výkonný ředitel společnosti National Grid, Steve Holliday, že balíček britské vlády Electricity Market Reform je správným zásahem do energetického trhu ve správný čas. Podle jeho slov by mohl správně cílit na dvojitý úkol, před nímž britský energetický trh v současné době stojí: zaprvé si trh s energiemi necení zdrojů energie s nízkým množstvím vypouštěných emisí a za druhé je nad slunce jasné, že jen málo obchodních lokalit vnímá pravou hodnotu bezpečnosti dodávek elektrické energie.

Jedním z mechanismů reformy je tzv. schéma Contracts for Difference (CfD), které má za cíl povzbudit investice do nízkouhlíkatých technologií výroby elektřiny včetně jádra garantováním budoucích příjmů, čímž dochází ke snížení rizika pro investory.

Na stejné události hovořil i výkonný ředitel společnosti EDF Energy, Vincent de Rivaz, který zmínil probíhající vyšetřování Evropské komise o legálnosti CfD, které byly vyjednány mezi britskou vládou a společností EDF Energy pro plánovanou jadernou elektrárnu Hinkley Point C. Uvedl, že toto vyšetřování pro jeho společnost představuje velmi důležitý případ a že dohodnutá podoba CfD je ve shodě s veškerými předpisy Evropské unie pro státní pomoc. Pan de Rivaz uvedl, že členské státy EU mají právo na zvolení vlastního energetického mixu a že jaderná elektrárna Hinkley Point C pomůže čelit potížím při zajišťování stability dodávek energie a při řešení změny klimatu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..