Ukázkami součinnosti vojáků, policistů a pracovníků jaderné elektrárny dnes v Dukovanech vyvrcholilo cvičení Safeguard Dukovany 2014. Čtyřdenního cvičení zaměřeného na nácvik připravenosti na vnější ochranu areálu elektrárny se zúčastnilo kolem 200 vojáků, policistů, příslušníků Vojenské policie a zaměstnanců jaderné elektrárny. Novinářům to řekl Jan Šulc z oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu Armády ČR.

2013_1007_ete_cviceni_vojsko1
Fotografie z podobného cvičení z loňska na JE Temelín. (Zdroj: Aktivnizona.cz)

Během víkendu vybudovali vojáci na účelových přístupových cestách k elektrárně kontrolní místa a strážní stanoviště. Vojáci a policisté si dnes na jednom ze stanovišť vyzkoušeli ostrahu a odrážení různých simulovaných způsobů napadení elektrárny. Kromě běžné kontroly osob projíždějících do areálu byla na programu také činnost při pokusu provézt do elektrárny výbušninu. Při tom jim sekundoval i policejní psovod s pyrotechnikem. Akční ukázky vyvrcholily přímým fingovaným napadením elektrárny skupinou záškodníků. Do akce se zapojily také vrtulníky z náměšťské armádní základny.

„Pro nás byly víc než závěrečné ukázky klíčové tři dny příprav. Díky cvičení teď víme, jakým způsobem rozmístit jednotky armády i policie, jak společně pracovat a komunikovat, jak probíhá zásobování a logistická podpora,“ řekl ředitel útvaru bezpečnosti ČEZ Bohdan Zronek. Fyzická ochrana jaderných zařízení je podle něj jedním ze základních předpokladů fungování jaderných elektráren.

Jaderné elektrárny v Evropě jsou podle Zronka v současné době námětem mnoha diskuzí, jak v jaderné energetice pokračovat. „Spíš než předmětem zájmu teroristů jsou nyní atraktivní pro různé demonstranty a protijaderné aktivisty. I potenciální vniknutí těchto lidí do elektrárny se záměrem se zviditelnit jsou jedním z možných rizik,“ dodal Zronek.

Cvičení bylo prvním svého druhu v dukovanské jaderné elektrárně. Uskutečnilo se na doporučení Evropské komise a v souladu s programy zvyšování bezpečnosti jaderných zařízení. Navázalo na obdobné cvičení, které se loni na podzim uskutečnilo v areálu Jaderné elektrárny Temelín.

Zdroj: ČTK

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..