Jen několik dní po obdržení licence, která umožňuje začátek činnosti jaderného zařízení, dosáhl druhý blok argentinské jaderné elektrárny Atucha trvalé řetězové reakce.

Atucha NPP
V popředí je jaderná elektrárna Atucha I s těžkovodním blokem o výkonu 335 MWe, k němuž brzy přibude dokončená Atucha II s výkonem 745 MWe. (Zdroj: World-nuclear.org)

Ministerstvo federálního plánování oznámilo, že těžkovodní reaktor (PHWR) o výkonu 745 MWe poprvé dosáhl kritického stavu 3. června v 9:02. V kontrolní místnosti byli u tohoto milníku přítomni i ministr pro federální plánování Julio de Vido a prezident společnosti Nucleoeléctrica Argentina SA (NASA) Jose Luis Antunez.

Vydání licence od Autoridad Regulatoria Nuclear umožňující začátek provozu tohoto jaderného zařízení bylo oznámeno 29. května. Ještě v ten den ministr Julio de Vido slavnostně zahájil proces plnění reaktoru těžkou vodou s obsahem bóru. Od té doby bylo postupně snižováno množství neutrony pohlcujícího bóru v těžké vodě, čímž bylo umožněno započetí řízené jaderné řetězové reakce.

Připojení k síti je očekáváno již brzy, poté proběhnou ještě další testy na různých výkonnostních úrovních s cílem ověřit účinnost systémů pro komerční provoz.

Tisková agentura Telam citovala prezidenta společnosti NASA Joseho Luise Antuneze, jak říká: „Nejprve dokončíme již naplánované testy, poté připojíme elektrárnu k síti na 5 % výkonu a později výkon zvýšíme na 30 %, 50 %, 70 % a 100 % a ke konci roku již budeme fungovat na plný výkon.“ Dále poznamenal, že blok pokryje minimálně 4 % argentinské roční spotřeby elektřiny.

Výstavba 2. bloku JE Atucha s původním od Siemense navrženým reaktorem PHWR, byla pozastavena v roce 1994 po 13 letech stavebních prací. Projekt byl obnoven v roce 2006 po rozhodnutí vlády dokončit elektrárnu v rámci vládního strategického plánu pro jadernou energetiku v hodnotě 3,5 miliardy dolarů, přičemž stavba tohoto reaktoru je pro Argentinu velmi důležitá.

Atucha 2 je již třetí argentinský jaderný blok, který se připojí k Atucha 1 s těžkovodním reaktorem o výkonu 335 MWe, jenž je v provozu od roku 1974, a k JE Embalse s těžkovodním reaktorem o výkonu 660 MWe, který je v provozu od roku 1983.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..