Středa, 30 září
Shadow

Druhý blok JE Atucha poprvé dosáhl kritického stavu

Jen několik dní po obdržení licence, která umožňuje začátek činnosti jaderného zařízení, dosáhl druhý blok argentinské jaderné elektrárny Atucha trvalé řetězové reakce.

Atucha NPP
V popředí je jaderná elektrárna Atucha I s těžkovodním blokem o výkonu 335 MWe, k němuž brzy přibude dokončená Atucha II s výkonem 745 MWe. (Zdroj: World-nuclear.org)

Ministerstvo federálního plánování oznámilo, že těžkovodní reaktor (PHWR) o výkonu 745 MWe poprvé dosáhl kritického stavu 3. června v 9:02. V kontrolní místnosti byli u tohoto milníku přítomni i ministr pro federální plánování Julio de Vido a prezident společnosti Nucleoeléctrica Argentina SA (NASA) Jose Luis Antunez.

Vydání licence od Autoridad Regulatoria Nuclear umožňující začátek provozu tohoto jaderného zařízení bylo oznámeno 29. května. Ještě v ten den ministr Julio de Vido slavnostně zahájil proces plnění reaktoru těžkou vodou s obsahem bóru. Od té doby bylo postupně snižováno množství neutrony pohlcujícího bóru v těžké vodě, čímž bylo umožněno započetí řízené jaderné řetězové reakce.

Připojení k síti je očekáváno již brzy, poté proběhnou ještě další testy na různých výkonnostních úrovních s cílem ověřit účinnost systémů pro komerční provoz.

Tisková agentura Telam citovala prezidenta společnosti NASA Joseho Luise Antuneze, jak říká: „Nejprve dokončíme již naplánované testy, poté připojíme elektrárnu k síti na 5 % výkonu a později výkon zvýšíme na 30 %, 50 %, 70 % a 100 % a ke konci roku již budeme fungovat na plný výkon.“ Dále poznamenal, že blok pokryje minimálně 4 % argentinské roční spotřeby elektřiny.

Výstavba 2. bloku JE Atucha s původním od Siemense navrženým reaktorem PHWR, byla pozastavena v roce 1994 po 13 letech stavebních prací. Projekt byl obnoven v roce 2006 po rozhodnutí vlády dokončit elektrárnu v rámci vládního strategického plánu pro jadernou energetiku v hodnotě 3,5 miliardy dolarů, přičemž stavba tohoto reaktoru je pro Argentinu velmi důležitá.

Atucha 2 je již třetí argentinský jaderný blok, který se připojí k Atucha 1 s těžkovodním reaktorem o výkonu 335 MWe, jenž je v provozu od roku 1974, a k JE Embalse s těžkovodním reaktorem o výkonu 660 MWe, který je v provozu od roku 1983.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..