Jen čtvrtina Čechů nemá vůbec žádné obavy z používání jaderné energie, jejich počet od loňského roku mírně klesl. Většina lidí by se ovšem neodstěhovala, pokud by v okruhu do 30 kilometrů od jejich bydliště začala fungovat jaderná elektrárna. V Česku rovněž stále převažují příznivci dostavby Temelína, jejich počet se ale snižuje. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Necelých 30 procent Čechů se domnívá, že by se podíl jádra na výrobě elektřiny měl do budoucna zvyšovat. Pětina lidí si myslí opak, a více než dvě pětiny zastávají názor, že by měl být zachován současný stav. Právě jejich podíl vzrostl proti loňskému roku o pět procentních bodů. „To nepochybně souvisí s poklesem počtu příznivců dostavby Temelína,“ uvedlo CVVM.

Podíl příznivců dostavby temelínské elektrárny klesl proti loňskému roku o sedm procentních bodů, momentálně jich je mezi Čechy 47 procent. Odpůrců je o devět procent méně, patnáct procent lidí odpovědělo „nevím“.

Češi mají z jádra obavy. Třetina lidí je označuje za velké nebo střední, „malé obavy“ má 39 procent dotázaných. Čtvrtina lidí se jaderné energie nebojí vůbec. Jen desetina lidí by se ale určitě odstěhovala, pokud by v blízkém okruhu jejich bydliště začala fungovat jaderná elektrárna, 15 procent lidí by se „asi odstěhovalo“. Více než 60 procent Čechů by ale zřejmě nový domov nehledalo.

Zhruba dvoutřetinová většina dotázaných se kloní k názoru, že spotřeba elektrické energie v ČR bude narůstat. Mírně ale převažují ti, kteří se domnívají, že její výrobu z klasických zdrojů není možné nahradit například výrobou z větrné energie, slunečního záření nebo ze spalování biomasy.

Polovina lidí v otázce rozvoje jaderné energetiky v ČR důvěřuje vládě, opačně se vyjádřila necelá třetina dotázaných. Průzkum se uskutečnil od 5. do 12. května a zúčastnilo se ho 1027 lidí.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..