V Dukovanech by výhledově mohly stát dva nové jaderné bloky. Firma ČEZ se zatím snaží prosadit výstavbu prvního z nich, který by mohl začít fungovat kolem roku 2035. Druhý nový blok by měl přibýt o něco později, aby byly zcela nahrazeny stávající čtyři dukovanské bloky po jejich definitivním odstavení, což nastane nejpozději v roce 2045. Dostavbu Dukovan podporují obce i kraje. Stavba prvního bloku ale bude podle Ladislava Štěpánka z představenstva ČEZ záviset na tom, jestli ji vzhledem k problematické ekonomické návratnosti podpoří stát.

 
„Za stávajících podmínek na trhu s elektřinou se nevyplatí prakticky stavba žádného energetického zdroje, který není subvencovaný,“ řekl včera Štěpánek novinářům na konferenci o budoucnosti dukovanské elektrárny ve Valči. Podle diskutujících vzrostly šance na nový blok v Dukovanech, když firma ČEZ zrušila zadávací řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Předtím vláda oznámila, že nemůže garantovat výkupní cenu elektřiny z rozšířeného Temelína. Projekt by se tak nevyplatil.

 
V Temelíně měly být postaveny další dva bloky, náklady se odhadovaly mezi 200 až 300 miliardami Kč. Náklady na dukovanský blok by mohly být zhruba poloviční. Proces EIA, tedy vyhodnocení vlivu nového bloku na životní prostředí, by chtěla firma ČEZ spustit během příštího roku nebo v roce 2016. Štěpánek uvedl, že v lokalitě by bylo možné umístit dva nové jaderné bloky, čímž by byly zcela nahrazeny stávající čtyři reaktory. Celkový výkon Dukovan by se pak měl stejně jako nyní pohybovat kolem 2000 megawattů (MW).

 
Stávající dukovanské bloky byly spouštěny do provozu v letech 1985 až 1987. Pokrývají pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu. Podle původních předpokladů měly vyrábět 30 let, ČEZ chce jejich životnost prodloužit na 50 až 60 let. „Je zcela běžné, že se licence na jaderný blok vydávají na 60 let,“ potvrdila Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Firma ale musí po deseti letech žádat o obnovení licence a prokázat bezpečnost provozu zařízení.

 
Problémy by při prodlužování provozu bloků mohlo způsobit nové ustanovení v mezinárodní úmluvě o hodnocení vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států. Podle něj by měl být i tento proces spojen s EIA, tím by trval podstatně déle. „Máme stanovisko ministerstva životního prostředí, že prodloužení provozu Dukovan nevyžaduje hodnocení vlivu na životní prostředí. S tím do této chvíle pracujeme,“ uvedl Štěpánek.

 
Radnice bojují za udržení Dukovan s odůvodněním, že v regionu elektrárna patří mezi hlavní zaměstnavatele. Podle sdružení Energetické Třebíčsko tam ČEZ má 1133 zaměstnanců a práci dává i 2900 pracovníkům dodavatelských firem. Rozvoj elektrárny přijel do Valče podpořit i hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD) a jeho jihomoravský kolega Michal Hašek (ČSSD).

 
Samosprávy chtějí, aby Dukovany podpořil také stát. „Chceme, aby bylo jádro v energetické koncepci, a chceme, aby lokalita Dukovany měla jasnou perspektivu, kdy se začne stavět ten pátý blok,“ uvedl Vladimír Měrka, starosta Náměště nad Oslavou. Je předsedou sdružení Energoregion 2020 sdružující 126 obcí kolem Dukovan.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

3 Comments

    jak je možné ,že by v Dukovanech byla cena bloku menší?

      Pokud narážíte na věty: „V Temelíně měly být postaveny další dva bloky, náklady se odhadovaly mezi 200 až 300 miliardami Kč. Náklady na dukovanský blok by mohly být zhruba poloviční,“ tak ta druhá věta neříká nic překvapivého, když v případě Dukovan se hovoří o stavbě jednoho bloku, pak bychom skutečně očekávali poloviční cenu.
      V Dukovanech by ale nové bloky mohly být skutečně lacinější než temelínské, protože by teoreticky bylo možné využít existující infrastrukturu, kterou by nové bloky převzaly po starých. V Temelíně by v případě výstavby jakéhokoli nového bloku bylo potřeba dostavit i většinu infrastruktury. Otázkou je ale nakolik bude původní infrastruktura využita, jak to bude vůbec technicky možné a jaký podíl z ceny nové bloku bude využitá infrastruktura tvořit. Obecně se ale hovoří o tom, že díky stávající infrastruktuře by nové bloky v Dukovanech byly levnější.

    V Dukovanech není přívod vody z přehrady Mohelno projektován pro více bloků,Temelín již přivaděč vody má pro 4×1000 i když stav je ne až tak nové(snížení tlouštky stěn) už ted po 14letech provozu.Temelín má rozvodnu Kočín pro 4bloky,Slavětice jsou podle projektu pro 4stojící bloky Dukovan.Pozemek v Temelíně je již součástí objektu ,v Dukovanech je pozemek bez plotu,nemožné připojení bloku na BAAP to v ETE takřka sousedí s bloky. Pokud to myslel autor článku tak,že se postaví jeden blok místo dvou,tak je logické, že je to zhruba polovina.Děkuji za odpověd.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..