Ve Velké Británii zprovoznili dvě nová skladovací zařízení radioaktivního odpadu. První z nich bylo dokončeno v Dounreay a je určeno pro nízce aktivní odpady, zatímco v Berkeley v areálu stálého úložiště bylo vybudováno první zařízení pro středně radioaktivní odpady.

Ceremonie u příležitosti předání prvního ze dvou podzemních skladů od dodavatele Graham Construction manažerovi společnosti Cavendish Dounreay Partnership a vlastníkovi provozní licence Dounreay Site Restoration Ltd. (Zdroj: World Nuclear News)
Ceremonie u příležitosti předání prvního ze dvou podzemních skladů od dodavatele Graham Construction manažerovi společnosti Cavendish Dounreay Partnership a vlastníkovi provozní licence Dounreay Site Restoration Ltd. (Zdroj: World Nuclear News)

Od začátku výstavby těchto dvou zařízení v listopadu 2011 bylo vytěženo 243 000 kubických metrů skály. K výstavbě bylo použito asi 7600 m3 betonu, 1330 tun zpevňujících konstrukcí a 260 tun konstrukční oceli.

V závislosti na regulačních a jiných povoleních mají být první kontejnery z elektrárny Dounreay, naplněné radioaktivním odpadem a zalité cementovou směsí, přemístěny do úložišť na konci tohoto roku. Až bude každé úložiště naplněno kontejnery, bude celá hala vyplněna betonem tak, aby se vytvořil monolitický blok. Takových bloků je plánováno vytvořit až šest.

Zařízení se bude používat pro uložení více než 175 000 m3 nízce radioaktivního odpadu, což je očekávané množství při likvidaci jaderné elektrárny Dounreay včetně odpadu, který bude vyjmut z původních skladišť nízkoaktivního odpadu v areálu elektrárny. Nízkoaktivní odpad obvykle obsahuje trosky jako kov, plasty a textilní materiály, které byly kontaminovány při údržbě jaderných zařízení. Objemově tyto odpady představují více než 80 % všeho radioaktivního odpadu, vzniklého demolicí elektrárny Dounreay. Nicméně radiologické nebezpečí tvoří méně než 0,01 % uvedeného množství, jak prohlásila společnost DSLR (Dounreay Site Restoration Limited).

Až budou v roce 2025 experimentální rychlé reaktory v Dounreay odstraněny, budou haly úložiště zapečetěny a okolní prostor zrevitalizován. Prostor elektrárny bude poté monitorován dalších 300 let, během kterých se 95 % radioaktivních materiálů rozpadne.

První dvě haly a pomocná elektrárna byly vybudovány v ceně kolem 34 mil. dolarů (cca 680 mil. korun). Očekávaná celková cena zabezpečení nízce aktivních odpadů pomocí uvedeného programu je kolem 185 mil. dolarů (cca 3,7 mld. korun).

Roger Hardy, předseda společnosti Cavendish Dounreay Partnership, komentoval situaci: „Bez těchto nových zařízení bychom nebyli schopni dokončit vyčištění a uzavření elektrárny, takže dnešní předání je velkým krokem směrem k ukončení procesu likvidace elektrárny a předání prostoru agentuře Nuclear Decommissioning Authority (NDA) ve stavu, který je bezpečný pro budoucí generace.“

 

Sklad v Berkeley

Mezitím byl první kontejner se středně aktivním umístěn do nového dočasného skladiště, vybudovaného v prostoru jaderné elektrárny v Berkeley. Její dva reaktory typu Magnox byly odstaveny z provozu na konci 80. let. Středně radioaktivní odpady obsahují řadu materiálů jako palivové články, pryskyřice, kaly a grafit.

Skladiště středně aktivních odpadů v Berkeley. (Zdroj: World Nuclear News)
Skladiště středně aktivních odpadů v Berkeley. (Zdroj: World Nuclear News)

V roce 2010, po celých 21 letech likvidačních prací, byly uvedené reaktory prvními zapečetěnými a uloženými jednotkami, uvedenými do stavu bezpečného uzavření. V tomto stavu jsou reaktory odstavené z provozu a bez paliva a jsou dále monitorovány a udržovány do doby, kdy asi po 65 letech bude prostor elektrárny bezpečný.

Programový šéf agentury NDA, Brian Burnett, řekl: „Pozornost je v současnosti zaměřena na získání, balení a ukládání jaderného odpadu v prostoru elektrárny Berkeley tak, aby se mohlo přistoupit k procesu ‘péče a obsluha’. Je to významný krok na této cestě.“ Očekává se, že v roce 2021 elektrárny Berkeley vstoupí do uvedené fáze.

Až bude proces likvidace elektrárny ukončen, skladovací zařízení středně aktivního odpadu pojme téměř 850 kontejnerů, jenž budou udržovány do doby než bude k dispozici národní zařízení, schopné tento odpad zpracovat.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..