V jaderné elektrárně Temelín skončila v noci na pátek výměna paliva v reaktoru druhého výrobního bloku. Od půlnoci je všech 163 palivových souborů na svém místě. Odstávka temelínské dvojky se dostává do poslední třetiny. Připojení bloku je plánováno na polovinu června. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Nyní čeká techniky zpětná montáž reaktoru. Poté, co víko usedne na tlakovou nádobu, reaktor zapečetí komisaři z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a Euratomu. „Je to standardní procedura, prostřednictvím které je zajišťována kontrola nad jaderným materiálem. Navíc na reaktorovém sále, ale i ve skladu použitého paliva, mají obě mezinárodní instituce instalovány kamery, a mohou tak nepřetržitě monitorovat veškeré dění. Prostřednictvím internetu jsou záběry on-line přenášeny do Vídně a Lucemburku,“ uvedl Sviták.

Zavážení paliva z bazénu skladování do reaktoru trvalo něco přes tři dny, zavážecí stroj se mezi bazénem a reaktorem pohyboval nepřetržitě 80 hodin. Během té doby ujel přibližně tři kilometry. V místnosti, odkud se ovládá, se pracovníci střídali v osmihodinových směnách.

Zavezením paliva do reaktoru manipulace se soubory nekončí. Osmatřicet použitých palivových souborů, které se už několik let nacházejí v bazénu skladování vedle reaktoru, bude přesunuto ve dvou speciálních kontejnerech do skladu použitého paliva. Tam obsadí patnáctou a šestnáctou skladovací pozici. Sklad je v areálu elektrárny v provozu od roku 2010 a nyní je v něm umístěno 14 kontejnerů s celkem 266 použitými palivovými soubory. V kontejnerech mohou být skladovány až 60 let.

Při odstávce bloku se jen nevyměňuje palivo. Harmonogram obsahuje 10.000 činností. Součástí je řada kontrol a revizí, které mají ověřit stav zařízení a připravit ho na následný desetiměsíční provoz. Na realizaci odstávkových prací se podílí přibližně tisícovka pracovníků ČEZ a dodavatelských firem.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..