V Sosnovém Boru se 14. května uskutečnila veřejná slyšení ohledně dokumentů, zdůvodňujících žádosti o licenci (včetně analýzy vlivu na životní prostředí) v pobočce „Severo-západní teritoriální okruh“ FGUP RosRAO (leningradské oddělení).

Konkrétně se diskutovalo o následujících dokumentech: na provoz stacionárního objektu, určeného k uchovávání radioaktivního odpadu; na zacházení s radioaktivními odpady při jejich dalším zpracování; na zacházení s radioaktivními odpady při jejich transportu.

Veřejných slyšení se zúčastnili projektanti a experti v oblasti provozování středisek uchovávání radioaktivních odpadů, zástupci státních i nezávislých ekologických organizací, zastupitelstva Sosnovoborského komunálního okruhu, experti na zdravotnictví a zástupci občanských sdružení, stejně jako obyvatelé města Sosnovyj Bor, na jehož území se Leningradské oddělení bude nacházet. Celkem šlo o více než 120 lidí.

S referáty a zprávami na zmíněná témata vystoupila desítka řečníků.

O hlavních směrech výrobní činnosti, problémech bezpečného provozu úložišť, dalším zpracování a transportu radioaktivních odpadů dále pohovořili zastupitelé Sosnového Boru i přední odborníci specializovaného podniku FGUP RosRAO, který existuje už 50 let a každých pět let se podrobuje procedurám získávání licencí pro nejrůznější druhy činností.

Ředitel Leningradského oddělení FGUP RosRAO Alexandr Boguckij uvedl, že, „v leningradské pobočce se uskutečňují významné organizační činnosti umožňující neustálé technické zdokonalování a modernizaci, což přirozeně zvyšuje bezpečnostní úroveň a spolehlivost zařízení.“

Projektanti a odborníci na provoz úložišť radioaktivního odpadu i představitelé FGUP RosRAO odpověděli na všechny dotazy účastníků veřejných slyšení.

Občané, kteří se budou chtít seznámit s předběžnými verzemi dokumentů, odůvodňujících žádosti o licence, budou mít možnost to učinit ještě po dobu jednoho měsíce. Po této lhůtě bude protokol veřejných slyšení společně s balíčkem návrhů od místních občanů doručen institucím státní ekologické expertizy.

Leningradské oddělení pobočky „Severo-západní teritoriální okruh“ FGUP RosRAO je následník Leningradského specializovaného kombinátu Radon.

Podnik zahájil činnost v únoru 1962 a od roku 2008 se stal součástí struktury specializované společnosti RosRAO, která se profesionálně zabývá zacházením s radioaktivním odpadem v rámci celé země.

Úložiště, které se nachází ve speciální průmyslové zóně, vzdálené několik kilometrů od města Sosnový Bor, pracuje s odpady o nízké nebo střední míře radioaktivity. Zákazníky tohoto podniku jsou Leningradská JE, Vědeckovýzkumný institut Alexandrova, Radiační institut Chlopina, Petrohradský institut jaderné fyziky Konstantinova a další.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..