Dva nové bloky v lokalitě Turkey Point a jimi vyžadované rozšíření přenosové soustavy získaly schválení floridskými státními úřady.

Zajímaví sousedé - dva jaderné bloky a dva bloky spalující zemní plyn. V dolní části snímku si ještě můžete všimnout komínů dalších reaktorů spalujících plyn. (Zdroj: Palmbeachpost.com)
Zajímaví sousedé – dva jaderné bloky a dva bloky spalující zemní plyn. V dolní části snímku si ještě můžete všimnout komínů dalších reaktorů spalujících plyn. (Zdroj: Palmbeachpost.com)

Guvernér Floridy, Rick Scott, a spolu s ním většina členů kabinetu hlasovali 13. května ve prospěch nového jaderného projektu, přičemž schválili i novou trasu vedení vysokého napětí, jejíž vybudování souvisí s projektem.

Toto rozhodnutí je výsledkem schvalovacího procesu místní vlády, v rámci něhož v loňském roce proběhlo osmiměsíční veřejné slyšení a pětileté jednání s vedoucími představiteli místních organizací. Tiskový mluvčí společnosti Florida Power and Light (FPL), Peter Robbins, sdělil agentuře World Nuclear News, že konzultace nové trasy vedení vysokého napětí byla jednou z hlavních částí jednání při schvalování nového projektu. Dle jeho slov si je společnost FPL jistá, že nová trasa bude mít minimální vliv na místní obyvatelstvo, protože byla naplánována tak, aby se na většině své délky shodovala se stávající infrastrukturou.

Společnost FPL má v plánu přidat ke stávajícím blokům Turkey Point 3 a 4 s tlakovodními reaktory společnosti Westinghouse další dva jaderné bloky tentokrát typu AP1000. V lokalitě Turkey Point již stojí dva reaktory spalující zemní plyn, každý o výkonu 400 MWe, již zmíněné tlakovodní bloky ze sedmdesátých let minulého století s výkonem 693 MWe a od roku 2007 ještě elektrárna o výkonu 1150 MWe spalující plyn. Tento komplex má celkový výkon 3330 MWe a je tak největší elektrárnou na Floridě.

„Nové jaderné reaktory budou vyrábět dostatek elektřiny pro zásobování tři čtvrtě milionu domácností,“ uvedl viceprezident elektrárny Turkey Point, Mike Kiley, ve svém názoru otištěném v periodiku SunSentinel. Dále pokračoval: „Zákazníci společnosti FPL budou potěšeni tím, že nové bloky nám ušetří 170 miliard dolarů (zhruba 3406 miliard korun), které bychom vynaložili za fosilní paliva během 60 let provozu nových jaderných bloků.“ O dopadu na životní prostředí, který bude mít nespálení takového objemu fosilních paliv, ani nemluvě.

Schválení vládou bylo také vyzvednuto organizací Consumer Energy Alliance, která uvedla: „Rozšíření výroby elektřiny na Floridě bude nezbytné pro zásobování naší rostoucí populace a ekonomiky.“

Společnost FPL oficiálně plánuje rozšířit výrobu elektřiny z jádra v lokalitě Turkey Point již od roku 2006, kdy informovala americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) o svém záměru zažádat o stavební a provozní licenci pro nové bloky. Žádost podala v roce 2009 a v roce 2011 jí organizace Florida Public Service Commission povolila přidat k účtu svých zákazníků drobný poplatek určený pro pokrytí nákladů na přípravu nového jaderného projektu.

Žádost o licence je v současnosti zkoumána u NRC, která by měla dospět k rozhodnutí na začátku roku 2016. Společnost FPL doufá, že stihne zajistit veškerá potřebná povolení, aby mohla dodat do sítě elektřinu z nových bloků již v polovině roku 2022.

Na území Spojených států jsou již ve výstavbě čtyři bloky s reaktory typu AP1000: společnost Southern Company buduje dva bloky v lokalitě Vogtle v Georgii a South Carolina Electric and Gas další dva ve V. C. Summer. Pátým rozestavěným jaderným blokem je Watts Bar-2, který dokončuje společnost Tennesse Valley Authority.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..