Generální ředitel CERN Rolf Heuer a Taner Yildiz, turecký ministr energetiky a přírodních zdrojů, v pondělí podepsali dohodu, která odsouhlasila členství Turecka v širším společenství této mezinárodní jaderné laboratoře. Dohoda nyní bude ratifikována ve Velkém národním shromáždění Turecka (Parlament, často zvaný Meclis).

Poněkud starší fotografie z experimentu CHORUS, na kterém se podílela řada tureckých vědců.
Poněkud starší fotografie z experimentu CHORUS, na kterém se podílela řada tureckých vědců.

„Turecká vědecká komunita má dlouhou historii, v rámci které se podílela na řadě programů  CERN v období posledních 40 let,“ řekl profesor Heuer, „je proto pro mě velkou ctí, upevnit toto přátelství svým podpisem.“

„Toto je pro Turecko a jeho vědeckou komunitu velmi speciální den,“ řekl Yildiz. „Dnes jsme podepsali dohodu o „Přidruženém členství“ v CERN, která odráží desetiletí úspěchů a příspěvků tureckých vědců evropským výzkumným programům. Jsem si jistý, že tento podpis bude pro obě strany znamenat mnoho dalších úspěchů.“

Turecko získalo Status pozorovatele v CERN už v roce 1961. V roce 2008 byla podepsána Dohoda o spolupráci mezi CERN a Tureckým úřadem pro jadernou energii (TAEK), která počítala s dalším rozvojem vědecké a technické spolupráce ve fyzice vysokých energií. Turečtí vědci se podíleli na mnoha experimentech CERN, zejména na experimentu Chorus (experiment měřící oscilace neutrin), kde významně přispěli k analýze dat.

Dnes jsou Turečtí vědci aktivní na všech čtyřech hlavních experimentech LHC (ALICE, ATLAS, CMS a LHCb) a také se podílí na experimentech CAST, NA63 OPERA a také ISOLDE. Turecko se účastní Větve 2 Celosvětové výpočetní sítě LHC a 110 tureckých vědců je v CERN trvale zaregistrováno.

Přidružené členství umožní Turecku navštěvovat schůze Rady CERN. Navíc se turečtí vědci mohou stát zaměstnanci CERN a podílet se na vzdělávacích nebo kariérních programech. Konečně se také otevřou dveře pro turecký průmysl – nově získá možnost účastnit se kontraktů pro CERN, což znamená, že přijdou příležitosti pro rozvoj a zisk nových vyspělých technologií.

Zdroj: CERN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..