Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vypsala zakázku na průzkum míst vytypovaných pro hlubinné uložení jaderného odpadu. Výše zakázky je 215 milionů korun. Projekt počítá se sedmi různými lokalitami hlavně na Vysočině, v Plzeňském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z Věstníku veřejných zakázek na stránkách ministerstva pro místní rozvoj.

Možná podoba hlubinného úložiště jaderného odpadu. (Zdroj: ČT)
Možná podoba hlubinného úložiště jaderného odpadu. (Zdroj: ČT)

Zájemci mohou podávat nabídky do 26. června. S průzkumy se má začít na konci října a mají trvat do konce roku 2016.

„Předmětem této veřejné zakázky je vyprojektování a realizace průzkumu, v etapě vyhledávání, lokalit Březový potok, Čertovka, Čihadlo, Horka, Hrádek, Kraví hora a Magdaléna pro zvláštní zásah do zemské kůry pro ukládání radioaktivních odpadů v podzemních prostorech,“ uvedla správa. Průzkum má umožnit posouzení lokalit podle kritérií pro umísťování jaderných zařízení. Následně bude snížen počet uvažovaných míst.

Se stavbou jaderných úložišť dlouhodobě nesouhlasí většina obcí, kterých se projekt týká. Řada z nich se odvolávala už proti vymezení průzkumných území. Stěžovaly si i na nátlak ze strany SÚRAO.

Plán hlubinného ukládání použitého paliva existuje v Česku už od roku 1990, úložiště by mělo být vybudováno do roku 2065. Palivo by se v kontejnerech ukládalo do prostoru vybudovaného v neporušené skalní formaci, která je geologicky stabilní.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..