Obvodní soud v Japonsku zakázal opětovné spuštění dvou bloků jaderné elektrárny Ohi v prefektuře Fukui, kvůli veřejným obavám. Společnost Kansai se chystá proti tomuto nařízení odvolat.

Třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Ohi s tlakovodními reaktory, každý o výkonu 1180 MWe, pocházejícími z devadesátých let minulého století. (Zdroj: World Nuclear News)
Třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Ohi s tlakovodními reaktory, každý o výkonu 1180 MWe, pocházejícími z devadesátých let minulého století. (Zdroj: World Nuclear News)

Žaloba, která byla podána skupinou téměř 200 lidí žijících v okruhu 250 km od JE Ohi, tvrdí, že elektrárna je situována blízko několika aktivních seizmických zlomů a není adekvátně chráněna proti zemětřesení. Tvrdí, že společnost Kansai podceňuje maximální rozsah možného zemětřesení, kterému by elektrárna mohla čelit.

Fukuiský obvodní soud nyní rozhodl ve prospěch žalobců a vydal tak příkaz proti obnovení provozu 3. a 4. bloku JE Ohi, u kterých je momentálně posuzována bezpečnost kvůli případnému znovuspuštění japonským jaderným regulačním úřadem (NRA).

Na tiskové konferenci předseda NRA Šuniči Tanaka uvedl, že rozhodnutí soudu se vztahuje pouze na restart reaktorů, nikoliv na inspekci samotnou. Řekl, „Budeme i nadále pokračovat v revizi JE Ohi, jak bylo naplánováno.“

Společnost Kansai řekla, že byla zklamána rozhodnutím soudu, uvedla však, že by toto rozhodnutí mohlo být odvoláno u vrchního soudu.

Regionální vrchní soud v Osace již odmítl několik podobných žalob podaných občanskými sdruženími snažících se zabránit znovuspuštění bloků jaderné elektrárny Ohi. Osacký soudní dvůr řekl, že by bylo nevhodné zastavit restart reaktorů před tím, než NRA dokončí jejich bezpečnostní posudek.

Po odstavení všech japonských reaktorů kvůli nehodě v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v březnu 2011, bylo uděleno povolení k navrácení do provozu 3. a 4. bloku JE Ohi v srpnu 2012. Avšak dva tlakovodní reaktory o výkonu 1180MWe byly poté znovu odstaveny kvůli inspekci NRA v září 2013.

Zatím není jasné, kdy budou první reaktory v zemi opět navráceny do provozu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..