V Tokiu proběhla prezentace nového moderního robota s poetickým názvem Sakura-1 (japonský název pro třešeň a její květy). Oznámila to televizní stanice NHK. Robot je určen pro průzkum jaderných objektů po havárii, do kterých lidé nemohou kvůli příliš vysoké koncentraci záření.

Sakura-1 šplhající do schodů během předvádění v Tokiu 14. dubna 2014. (Zdroj: Atomic-energy.ru)
Sakura-1 šplhající do schodů během předvádění v Tokiu 14. dubna 2014. (Zdroj: Atomic-energy.ru)

Sakuru-1 vyvinuli vědci z Technické univerzity v prefektuře Čiba společně s průmyslníky z prefektury Kanagawa. Podle informací uváděných NHK je nový robot určen pro práci jak na zemi, tak pod hladinou vody, ovládání probíhá na dálku pomocí jednoduchého joysticku a monitoru. Podle vývojářů převyšuje Sakura-1 svými kvalitami všechny dosavadní roboty, kteří byli použiti při likvidaci následků fukušimské havárie.

Jednou z velkých výhod Sakury-1 je podle nich skutečnost, že tento model je schopen pracovat i v radioaktivně kontaminované vodě až do hloubky jednoho metru. Stroj je dobře chráněn proti prachu, díky novému typu akumulátorů dokáže déle pracovat bez nabíjení. Sakura-1 zvládne vystoupat a sestoupat schody pod úhlem 45 stupňů, uvádí list Sankei. Robot také zvládá rotaci kolem své osy na malých plochách. Tyto dovednosti jsou podle odborníků pro práci na poškozených jaderných elektrárnách velmi důležité.

Robot je také menší než jeho kolegové. Jeho šířka činí přibližně 40 centimetrů, délka asi 50 centimetrů. Disponuje moderními kamerami s vysokým rozlišením, díky kterým může jeho provozovatel získat přesné údaje o situaci v okolí. Speciální čidla jsou určena pro odečítání intenzity radiačního pozadí a teploty. Nového robota už má k dispozici jedno z vědeckých center v prefektuře Fukui, kde jsou vyvíjeny nové postupy pro mimořádné situace na jaderných objektech.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..