První ruský jaderný blok nového typu, projektovaný pro střední výkon, bude moci být spuštěn na vznikající Kolské JE-2 do roku 2025. Oznámil to náměstek generálního ředitele akciové společnosti Koncern Rosenergoatom, Stanislav Antipov.

VBER-300, menší bratr plánovaného reaktoru VBER-600, který má být nejvýkonnějším reaktorem z unifikované řady reaktorů malého a středního výkonu. (Zdroj: Atomic-energy.ru)
VBER-300, menší bratr plánovaného reaktoru VBER-600, který má být nejvýkonnějším reaktorem z unifikované řady reaktorů malého a středního výkonu. (Zdroj: Atomic-energy.ru)

Jaderné elektrárny o malém a středním výkonu najdou uplatnění v zemích a oblastech se slabě rozvinutou infrastrukturou sítě a v odlehlých oblastech, kam je obtížné dopravovat palivo zvenčí.

Generální ředitel ruské státní korporace Rosatom, Sergej Kirijenko, informoval, že Rosatom má v plánu urychlit práce na vývoji reaktorů o malém a středním výkonu, které nejlépe splňují nároky třetích zemí, což umožní Rusku získat na trzích v těchto státech pevnou pozici.

Během svého vystoupení na veřejných konzultacích o projektu roční zprávy o činnosti Rosenergoatomu Antipov zdůraznil, že v úvahu přicházejí zatím jeden nebo dva typy bloků.

Bude se jednat buď o blok s vodně-vodním blokovým reaktorem o výkonu 600 MWe (VBER-600), vyvinutý akciovou společností OKBM Afrikantov, anebo o blok s vodně-vodním energetickým reaktorem o stejném výkonu (VVER-600), který je dílem projektantů z OKB Gidropress.

„V současné době probíhá technicko-ekonomické testování a porovnávání obou bloků,“ prohlásil Antipov. Dodal, že Kolská JE-2 bude prvním místem, kde se tento nový blok uplatní.“

Zvláštnost projektu VBER-600 spočívá v tom, že jako prototyp pro tento typ reaktoru posloužilo lodní reaktorové zařízení, které si vysloužila pozornost mimořádně dlouhou praxí bezproblémového a spolehlivého provozu na ruských plavidlech a lodích.

Jednou ze zásadních výhod projektu VVER-600 je možnost použití zařízení a konstrukčních a technologických řešení, využitých v projektech reaktorových zařízení VVER-1000 a VVER-1200.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..