Experti akciové společnosti Atomenergo a provozních služeb funkčních bloků Rostovské jaderné elektrárny zahájili 30. dubna montáž reaktoru na 3. bloku této jaderné elektrárny.

Vkládání imitátorů palivových kazet do aktivní zóny třetího bloku Rostovské jaderné elektrárny. (Zdroj: Atomic-energy.ru)
Vkládání imitátorů palivových kazet do aktivní zóny třetího bloku Rostovské jaderné elektrárny. (Zdroj: Atomic-energy.ru)

V následujících dvaceti dnech jsou do reaktorové nádoby namontována veškerá zařízení (o celkové hmotnosti 150 tun): vnitřní šachta, hrazení a blok ochranného potrubí.

Následně bude pomocí speciálního zařízení provedeno vložení 163 imitátorů palivových článků (TVS) pro uskutečnění dalších testů a zkoušek reaktorového zařízení.

„Jde o nesmírně náročnou činnost, která vyžaduje pečlivost a přesnost hodináře,“ zdůraznil vice-prezident akciové společnosti NIAEP- ASE pro projekty na území Ruska, Vladimir Bělov. „V současné době probíhá aktivní etapa individuálního testování a prověřování zařízení. Dokončení montáže reaktoru nám umožní přistoupit k hydraulickým testům technologických systémů prvního okruhu.“

Po vložení imitátorů TVS bude zahájena technologická etapa „ostrého záběhu“. V reaktoru budou vytvořeny teplotní podmínky, srovnatelné s těmi, které vzniknou při reálné činnosti jaderného reaktoru.

To umožní expertům změřit nejrůznější parametry činnosti zařízení: chlazení, ztráta tepla, spotřeba chladící směsi a další, které zaručí bezpečnost činnosti reaktoru a také to, zda odpovídá projektovým požadavkům.

Kontrolní montáž korpusu reaktoru VVER-1000 pro 3. blok Rostovské JE byla provedena na výrobním závodě Ižorské závody, a. s., na počátku letošního roku, před jeho transportem na místo určení.

V rámci procesu kontrolní montáže bylo uskutečněno projektové rozmístění vnitřních zařízení korpusu reaktoru a prověřeno dodržení všech požadovaných parametrů.

V současné době v akciové společnosti Ižorské závody probíhá výroba reaktorového zařízení (korpus reaktoru s vnitřním zařízením a poklopem vrchního bloku) a opěrných prstenců pro 4. blok Rostovské JE, který je ve výstavbě.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..