V pátek 23. května uspořádal senátní výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu seminář s názvem Ekonomické a sociální důsledky způsobené uzavřením velkého zdroje energie. Zúčastnili se ho starostové z regionu, hejtman Jiří Běhounek, předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš, člen představenstva ČEZu Pavel Cyrani a další. Jednoznačným závěrem bylo potvrzení, že region je připraven na další rozvoj elektrárny a také výzva vládě České republiky, aby učinila rozhodnutí o stavbě.

Jaderná elektrárna Dukovany. (Zdroj: Cez.cz)
Jaderná elektrárna Dukovany. (Zdroj: Cez.cz)

Samosprávy volají po jasném politickém rozhodnutí

Předseda Energoregionu 2020 Vladimír Měrka a starosta Rouchovan Vladimír Černý zastupující obce v dvacetikilometrovém pásmu v okolí elektrárny jednoznačně potvrdili pozitivní vztah občanů k jaderné energetice v regionu, připomněli středoškolský obor Energetik v Třebíči, zdůraznili dobré vztahy s Jadernou elektrárnou Dukovany a s důrazným apelem se obrátili na vládu České republiky, aby jasně řekla, že jaderné zařízení v regionu zůstane. V Senátu vystoupil také starosta Třebíče Pavel Heřman, který potvrdil pocit nejistoty, který se nad Třebíčí vznáší a vyzval všechny přítomné, aby se zasadili o podporu Dukovan. Předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš vznesl výzvu: Vážení senátoři, poslanci a vládo ČR, vytvořte podmínky a svým rozhodnutím zajistěte, aby se v Dukovanech začalo stavět, tak, aby zde byl na další roky zajištěn provoz a v regionu mohli lidé dále pracovat a slušně žít. Přestaňte jen mluvit a slibovat, učiňte strategická rozhodnutí, stavte!“

 

Ministerstvo průmyslu připraví strategii jak dál v jádru

Ve státní energetické koncepci je počítáno s navýšením jaderných zdrojů v letech 2030 – 2040. Expertní skupina na ministerstvu průmyslu připraví do konce roku strategii, ve které bude popsáno další směřování české jaderné energetiky. „Předpokládáme, že spotřeba elektřiny v České republice bude mírně stoupat. V současné době se také ukazuje, že je velmi důležité mít stabilní zdroj výroby elektřiny. Toto splňuje právě jaderná energetika. Na ministerstvu musíme do konce roku navrhnout kroky, které povedou k naplnění státní energetické koncepce,“ sdělil ve svém vystoupení Pavel Gebauer.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..