Ruský projekt rychlého reaktoru SVBR-100 s malým výkonem, na kterém státní jaderná společnost Rosatom spolupracuje se soukromými investory, překročil plánovaný rozpočet. Podle ruského listu Kommersant místo původních 500 milionů dolarů bude projekt vyžadovat investici ve výši jedné miliardy dolarů, ale zdroj těchto dodatečných investic zatím nebyl určen.

Model řezu reaktorem SVBR-100. (Zdroj: Akmeengineering.com)
Model řezu reaktorem SVBR-100. (Zdroj: Akmeengineering.com)

Překročení rozpočtu může vést k odkladu stavby první demonstrační jednotky, partneři však doufají, že rychle najdou nové partnery.

SVBR-100 je společným projektem státního Rosatomu a společnosti Irkutskenergo, vlastněné ruským miliardářem Olegem Děripaskou (jejich společný podnik, jenž má SVBR na starosti, nese název AKME Engineering). Cílem je návrh jaderného reaktoru o výkonu 100 megawattů, chlazeného směsí olova a bismutu. Skluz projektu kvůli zatím nepostačujícím investicím ze strany soukromých investorů přiznal Alexei Dub, šéf společnost Věda a inovace, která je součástí Rosatomu. Uvedl, že v roce 2014 bude dokončena technická dokumentace projektu, ale „stavba nezačne do té doby, než vyřešíme finanční otázky“.

Pan Dub dodal, že partneři teď hodlají „hledat další investory do projektu“. Kommersant uvádí, že může dojít ke změně data zahájení stavby.

Zdroj, blízký skupině En+ Olega Děripasky, potvrdil, že projekt bude v každém případě pokračovat, s Rosatomem však probíhá jednání o dalších investorech. Rosatom a Irkutskenergo se staly partnery v roce 2009. Podle původního plánů měly být investice do projektu rozděleny napůl, přínosem Rosatomu by byly jeho technologie. Do roku 2019 měl být postaven funkční komerční reaktor s výkonem 100 megawattů. Pro Rosatom jde o jedinečný projekt, jelikož všechny energetické reaktory, které v současnosti nabízí, mají výkon 1000 megawattů a více, což se hodí jen pro velké energetické systémy.

Původně bylo na vývoj SVBR-100 vyčleněno 13,2 miliard rublů (3,75 miliardy ze státního rozpočtu, tedy zhruba 7 miliard a 2 miliardy korun). Zdroje listu Komersant, obeznámené s průběhem projektu, již před delší dobou varovaly, že vývojáři reaktoru narazili na potíže a hledají nové partnery. V březnu to částečně potvrdil náměstek generálního ředitele Rosatomu a vedoucí oddělení pro inovace Vjačeslav Peršukov, který uvedl, že „poté, co budou technická dokumentace a rozpočet SVBR-100 připraveny (…) musíme zjistit, proč je výsledek dražší, než jsme plánovali“.

Další etapou projektu, která může být kvůli problémům s rozpočtem posunuta, je výstavba první demonstrační jednotky v Dimitrovgradu (její uvedení do provozu bylo naplánováno na rok 2017). Zástupci AKME-Engineering uvádějí, že z vyčleněných prostředků vývojáři SVBR-100 již utratili 6 miliard rublů (z toho 1,5 mld. v roce 2013). Na letošní rok je naplánován rozpočet okolo 3 miliard rublů, tato částka však zatím nebyla dohodnuta.

Zdroje Komersantu neuvedly, kdo by mohl být novým partnerem AKME-Engineering. Stojí za zmínku, že další velký rychlý projekt Rosatomu, reaktor BREST-300 (technická dokumentace by měla být dokončena na podzim), je mnohem dražší – na něj bylo vyčleněno asi 84 miliard rublů (asi 45 miliard korun).

Zájem o malé reaktory ve světě je obrovský, investoři se však bojí do takových projektů vkládat své prostředky, jelikož zatím neexistuje žádný referenční blok, uvádí šéf ruského jaderného portálu Atominfo.ru Alexander Uvarov. Někdo proto musí být pionýrem, risknout a postavit jej z vlastních prostředků. Uvarov míní, že SVBR-100 má slušnou šanci investora získat, neboť Rusko je ve vývoji malých reaktorů nejdále.

Zdroj: Atominfo.ru

čtěte také:

První malý reaktor SVBR-100 by měl být spuštěn v roce 2018  (30. 6. 2013)

HN: Georgij Tošinskij: Nové reaktory musí odolat i lidské chybě  (19. 9. 2013)

Georgij Tošinskij, autor nejrychlejších jaderných ponorek na světě a malého reaktoru SVBR-100: Budoucností jaderné energetiky jsou rychlé reaktory  (27. 5. 2013) – Rozhovor s panem Tošinským podílejícím se na vývoji reaktoru SVBR-100

Malé jaderné reaktory dnes – SVBR-100  (12. 11. 2012) – Článek zaměřený na výhody a nevýhody reaktoru SVBR-100

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..