Již přes polovinu množství jaderného paliva bylo přesunuto ze skladovacího bazénu čtvrtého bloku jaderné elektrárny Fukušima Dajiči do centrálního skladovacího bazénu v areálu této elektrárny. Zbývající jaderné palivo bude z poškozené budovy odvezeno do konce tohoto roku.

Spouštění přepravního kontejneru do skladovacího bazénu. (Zdroj: World Nuclear News)
Spouštění přepravního kontejneru do skladovacího bazénu. (Zdroj: World Nuclear News)

Během procesu započatého v loňském listopadu se společnosti Tepco podařilo převézt 792 použitých palivových kazet a 22 nepoužitých. Aktuálně zbývá přemístit ještě 539 použitých palivových sestav a 180 kazet s čerstvým palivem, aby byl splněn plán společnosti Tepco.

Palivové kazety jsou jedna po druhé vyjmuty z držáků na dně skladovacího bazénu a zasunuty do přepravního obalového souboru. Po svém zaplnění je uzavřen, pomocí hlavního jeřábu v hale vyzvednut z vody a postaven na podlahu, kde projde dekontaminací svého povrchu. Poté je přemístěn a naložen na speciální vozidlo, které jej přepraví do skladovací zařízení společného pro všechny bloky této elektrárny. Toto se bude opakovat až do vyprázdnění skladovacího bazénu čtvrtého bloku. K přepravě jsou používány dva přepravní kontejnery, které již svou cestu přes fukušimský areál vykonaly 37krát.

Když 11. března 2011 udeřilo zemětřesení a vlna cunami, byl čtvrtý blok jaderné elektrárny Fukušima Dajiči odstaven kvůli údržbě a celá zavážka aktivní zóny byla vyvezená ve skladovacím bazénu umístěném v horní části reaktorové budovy. Díky tomu v případě čtvrtého bloku nebylo nebezpečí představováno aktivní zónou (k jejímuž částečnému roztavení došlo na blocích 1, 2 a 3), ale možností přehřátí skladovacího bazénu zbytkovým teplem z jaderného paliva. Stabilita bazénu byla narušena vzplanutím vodíku, který se uvolnil na třetím bloku a vnikl do reaktorové budovy čtvrtého bloku sdílenou ventilací. Konstrukce poškozené budovy byla provizorně zesílena, aby nespadla, a z její střechy byly odstraněny velké kusy trosek, které sem dopadly po výbuchu sousední budovy. I tak je ale skladování jaderného paliva v takto nestabilním prostředí nebezpečné a jeho převoz do stabilních a kontrolovaných podmínek se stal jednou z priorit snah o odstranění následků fukušimské havárie. Byl postaven kryt přiléhající k původní poškozené budově, který zastřešuje zařízení pro manipulaci s jaderným palivem a ventilací a filtrací se stará o bezpečný průběh přesunu paliva.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..