Reaktorovou nádobu a její vnitřní zařízení pro ruský víceúčelový výzkumný reaktor MBIR na bázi rychlých neutronů dodá ruská společnost AEM Technology. Stavba tohoto reaktoru má být podle plánu dokončena v roce 2020.

Takto by jednou mohly vypadat budovy reaktoru MBIR. (Zdroj: World Nuclear News)
Takto by jednou mohly vypadat budovy reaktoru MBIR. (Zdroj: World Nuclear News)

Ruská státní korporace Rosatom otevřela soutěž na návrh, výrobu a dodání výše zmíněných dílů koncem prosince minulého roku. Dokumentace k tendru říká, že hodnota počátečního kontraktu činila 1,8 miliardy rublů (zhruba 1 miliarda korun).

Petrohradská společnost AEM Technology, dceřiná společnost firmy Atomenergomaš, vypsanou soutěž vyhrála, a dodá tak pro výzkumný reaktor MBIR chlazený sodíkem tlakovou nádobu, její víko a vnitřní zařízení. Nádoba bude mít 11,6 metru na výšku a 2,5 metru v průměru. Bude umístěna do bezpečnostního obalu, který by v případě úniku sodíku sloužícího jako chladivo v primárním okruhu tento plyn zachytil. Celková hmotnost zařízení, které podle smlouvy dodá společnost AEM Technology, bude cca 825 tun.

Podle časového plánu stanoveného při vyhlášení soutěže, má být projektování tlakové nádoby a jejích vnitřních zařízení dokončeno do konce roku 2014 a díly mají být na staveniště dopraveny koncem roku 2016. Jejich montáž na místa určení má nastat v polovině června 2018.

Reaktor MBIR bude postaven v areálu výzkumného ústavu NIIAR v ruském Dimitrovgradu v Uljanovské oblasti. Podle společnosti AEM Technology již byly zahájeny přípravné práce na místě budoucího reaktoru. Generálním projektantem reaktoru MBIR je společnost VNIPIET a hlavním projektantem ostatních zařízení příslušících k tomuto reaktoru je společnost NIKIET. Celkové náklady jsou odhadovány na 16,4 miliard rublů (asi 9,1 miliard korun).

Reaktor MBIR bude mít tepelný výkon 150 MW, principem se bude řadit k rychlým reaktorům chlazeným sodíkem a jeho projektovaná životnost by měla být 50 let. Jedná se o více smyčkový výzkumný reaktor schopný testování různých chladicích látek (olovo, slitina olova a bismutu, plynná chladiva) a paliva MOX. Ústav NIIAR dále zamýšlí vyzkoušet na tomto reaktoru uzavřený palivový cyklus, takže zde nechává vystavět k tomu potřebné podniky, jako je například továrna na pyrochemické přepracování použitého paliva, jejíž provoz rozjel ve zkušebním měřítku. Reaktor MBIR má nahradit dosluhující výzkumný reaktor BOR-60, který je podobného typu (opět sodíkový rychlý reaktor) a je v provozu od roku 1969.

Projekt MBIR počítá s mezinárodní spoluprací, a to pomocí projektu INPRO (International Project on Innovative Nuclear Reactors and Fuel Cycles) Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Co se týče rychlých reaktorů, ruští výzkumníci pracují ještě na komerční sérii rychlých reaktorů BN, olovem chlazeném rychlém reaktoru BREST a malém reaktoru SVBR-100 chlazeném slitinou olova a bismutu.

Zdroj: World Nuclear News

Čtěte také:

BN-800

SVBR-100

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..