29.dubna, v 9 hodin a 25 minut byl 1. blok Kalininské jaderné elektrárny napojen na síť po provedení plánované preventivní opravy v rámci rezortního programu na prodloužení životnosti provozovaných bloků.

Čtyři bloky VVER-1000 Kalininské jaderné elektrárny. První z nich byl spuštěn v roce 1985, poslední zahájil provoz v roce 2012. (Zdroj: Knpp.ru)
Čtyři bloky VVER-1000 Kalininské jaderné elektrárny. První z nich byl spuštěn v roce 1985, poslední zahájil provoz v roce 2012. (Zdroj: Knpp.ru)

Projektová provozní životnost 1. bloku Kalininské jaderné elektrárny končí v červnu 2014. Projekt prodloužení životnosti byl schválen státní korporací Rosatom 25. prosince 2009. Příprava k opravě probíhala ve všech částech JE, které přímo či nepřímo souvisí s provozem bloku.

V rámci projektu prodloužení životnosti 2014 byl první blok odstaven 11. ledna letošního roku za účelem oprav a modernizace.Za toto období byly uskutečněny veškeré činnosti, naplňující úkoly plánu zvyšování bezpečnosti při prodlužování životnosti.

Mezi klíčové operace patřila výměna kondenzátoru turbogenerátoru, výměny zařízení řídícího systému a ochrany reaktoru, výměna displejů kontrolních a měřících přístrojů bezpečnostních systémů, oprava expoziční nádrže a mřížky transportního koridoru.

Výměnu kondenzátoru turbogenerátoru je možné právem označit za unikátní operaci – v Rusku byla na podobném typu zařízení provedena vůbec poprvé.

Kromě toho byl proveden mimořádně velký objem prací na výměně zařízení ASU TP za modernější, která má lepší parametry spolehlivosti a byla zvýšena požární bezpečnost.

Kromě výměny zařízení v rámci oprav na 1. bloku byly provedeny také další důležité činnosti jako kontrola zařízení, potrubí, armatury, budov a dalších staveb s cílem určit a upřesnit jejich skutečný technický stav. Ohromné množství vykonané činnosti se týkalo procedur a prací s dokumentací.

Všechny práce byly vykonány při dodržování ruských i mezinárodních předpisů a bezpečnostních norem. Zvláštní pozornost byla přitom věnována otázkám bezpečnosti práce.

Všechny činnosti byly prováděny údržbářským a inženýrsko-technickým personálem elektrárny za pomoci expertů dodavatelských podniků Kalininatomenergoremont, Gidroelektromontaž, inženýrského závodu Kalininatomenergo a dalších podniků.

Prodloužení životnosti 1. bloku Kalininské JE je hlavním výrobním úkolem letošního roku. Provedená oprava má pro podnik zcela zásadní význam. Výsledkem rozsáhlých prací uskutečněných na bloku by mělo být získání licence na provoz 1. bloku Kalininské JE v prodlouženém termínu.

Prodlužování životnosti provozovaných reaktorů je praxe, která se používá po celém světě. Splnění rezortního plánu prodlužování životnosti JE umožnilo ruským jaderným elektrárnám dosáhnout úrovně nejlepších světových kritérií na výrobu elektrické energie.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..