Po ukončení provozu prvních dvou bloků Bělojarské jaderné elektrárny začala demontáž vybavení těchto dvou jednotek. Úplná likvidace těchto dvou prototypových reaktorů je očekáváno za 18 let.

Dokončené bloky Bělojarské jaderné elektrárny. Levá budova patří reaktorům AMB-100 a AMB-200 a pravá reaktoru BN-600. (Zdroj: Rosenergoatom.ru)
Dokončené bloky Bělojarské jaderné elektrárny. Levá budova patří reaktorům AMB-100 a AMB-200 a pravá reaktoru BN-600. (Zdroj: Rosenergoatom.ru)

První a druhý blok bělojarské jaderné elektrárny jsou prototypy kanálového varného reaktoru s uranovo-grafitovým moderátorem. Jejich instalovaný výkon je 100 MWe, resp. 200 MWe pro druhý blok. Typově jde o reaktory ABM-100 a ABM-200. První blok začal pracovat v dubnu 1964 a provoz byl ukončen v roce 1981. Druhý blok začal pracovat v roce 1967 a jeho provoz byl ukončen v roce 1989. Palivo z obou bloků již bylo přemístěno do společného skladovacího bazénu v prostoru elektrárny.

Práce na demontáži vybavení reaktorů, které byly právě započaty, začaly demontáží turbogenerátoru prvního bloku. Rovněž začalo zpracování radioaktivních odpadů, včetně částí vybavení, nářadí a oblečení, používaných v provozu a během údržby prvního a druhého bloku. Tento odpad byl doposud skladován v suchém skladu Bělojarské jaderné elektrárny, poblíž města Zarečnyj ve Sverdlovské oblasti. V závislosti na jeho aktivitě bude upravený odpad odeslán na recyklaci nebo k definitivnímu uložení.

Prvním krokem v procesu odstavení elektrárny z provozu je zabezpečení zpracování vyhořelého paliva. Ale palivové kazety reaktoru typu ABM mají specifický geometrický tvar, takže způsob jejich zpracování bude vyžadovat jistý vývoj. Transport vyhořelého paliva z Bělojarské elektrárny do zpracovatelského podniku začne za několik let.

Poté bude odstraněno velké množství grafitu a následně budou dekontaminovány budovy. Pak začne demontáž potrubního systému hlavní budovy prvního a druhého bloku, jejíž konec je naplánován na rok 2032. Po dokončení všech těchto operací bude prostor elektrárny připraven pro jiné průmyslové využití.

Všechny práce procesu vyřazení elektrárny z provozu jsou hrazeny společností Rosenergoatom jako dceřiné společnosti státního podniku Rosatom. V době Sovětského svazu nebyly vyčleňovány žádné finanční prostředky na provádění prací při likvidaci jaderných zařízení, ale od roku 1995 jaderné elektrárny přispívají do společného fondu.

V Bělojarské elektrárně byly zprovozněny dva komerční bloky s množivými rychlými reaktory. Třetí blok této elektrárny, který je typu BN-600, pracuje od roku 1981 a očekává se, že bude v provozu do roku 2025. Čtvrtý blok s větším reaktorem typu BN-800 bude spuštěn na konci tohoto roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..