Ruský Rosatom nevzdává účast na dostavbě Temelína ani po zrušení tendru. Zástupci firmy nabízejí české vládě, že by dva bloky elektrárny vybudovali z vlastních peněz – formou půjčky. Píšou to Lidové noviny. Podobně chtějí Rusové stavět jadernou elektrárnu v Maďarsku.

V JE Temelín se neustále něco děje, ale začne se tam i stavět? Zdroj: Archiv jaderné elektrárny Temelín
V JE Temelín se neustále něco děje, ale začne se tam i stavět? Zdroj: Archiv jaderné elektrárny Temelín

o zrušení tendru na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín se začínají rozbíhat zákulisní jednání. Rusové nabízejí Česku půjčku, díky tomu by mohli obří zakázku dostat i bez výběrového řízení.

„Ruská strana se při všech příležitostech snažila českým partnerům poskytnout veškeré informace, které se týkají projektu Temelín i všech možností spolupráce v jaderně-energetické oblasti. Pochopitelně se hovořilo i o možnosti půjčky, kterou by ruská strana pro temelínský projekt byla schopna poskytnout, byť výběrové řízení odpověď na tuto otázku nehledalo,“ prohlásil zástupce Rosatomu Leoš Tomíček.

Václav Bartuška, vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost:

„Zástupci Rosatomu chodili za leckým, za mnou byli taky a slyšeli, že to prostě nepřipadá v úvahu, buď tendr, nebo nic. Žádná oficiální jednání ovšem neprobíhala.“

 

Rusové nabízí Maďarsku stamiliardovou půjčku

Kdyby si Česko s Rosatomem přece jen pláclo, následovalo by příkladu Maďarska. Tam se ruská strana s vládou dohodla, že dostaví dva nové bloky v Paksu, jediné jaderné elektrárně v zemi. To vše bez výběrového řízení a za půjčku deset miliard eur (273,9 miliardy korun). Dohodu ještě prověřuje Evropská komise, zda ujednání neodporují evropskému právu, především zákonu o zadávání veřejných zakázek.

A zatímco premiér Sobotka důsledně trvá na transparentním výběrovém řízení, které zvýší tlak na cenu i kvalitu, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) se tak odmítavě netváří: „My se zájmem sledujeme, jak dopadne maďarská historka, a pak se uvidí. Z tohoto hlediska je odložení výstavby vhodné, budeme se moci poučit.“

Vláda zatím nemusí spěchat. Na předložení koncepce jaderné energetiky v Česku totiž mají ministři financí a průmyslu čas do konce roku.

Zdroj: Ceskatelevize.cz

O autorovi

admin

4 Comments

  „Zástupci firmy nabízejí české vládě, že by dva bloky elektrárny vybudovali z vlastních peněz – formou půjčky“.
  Tak tomu nerozumim. Kdo od koho si půjčí a na co? A kdo a za jaké peníze bude budovat?
  Může být atominfo trošku přesnější prosím?

  Děkuji za vysvětlení.
  Pak je tedy titulek „Rusové chtějí dostavět Temelín z vlastních peněz“ značně zavádějící.
  Správně by mělo být „Rusové nabízejí Česku půjčku ze které by Česko platilo Rusům za dostavbu“.

   Máte pravdu, nadpis článku, jak ho uvedla Česká televize, je trochu zavádějící, takže jsme jej upravili. Děkujeme za upozornění.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..