Přední čínská jaderná společnost China National Nuclear Corporation Power (CNNC) plánuje získat 16,3 miliardy jüanů (51,5 miliardy Kč) prostřednictvím primární emise svých akcií na šanghajské burze. Vyplývá to z návrhu nabídky, který na svém webu zveřejnila čínská komise pro cenné papíry (CSRC). Zisk z primární emise má být použit na vybudování nových čínských jaderných elektráren, uvedla podle listu Wall Street Journal (WSJ) státem vlastněná čínská společnost. Úpis akcií ještě musí schválit čínští regulátoři.

Další ambiciozní čínská společnost: China National Nuclear Corporation.
Další ambiciozní čínská společnost: China National Nuclear Corporation.

China National Nuclear plánuje prodat 3,7 miliardy akcií, tedy čtvrtinu své rozšířené kapitálové základny. Primární nabídka by tak podle agentury Reuters mohla být největší v pevninské Číně od první veřejné nabídky akcií Agricultural Bank of China z července 2010. Překonat by ji ale ještě mohl debut čínské investiční banky Guotai Junan Securities Company, která by na šanghajské burze podle propočtů Reuters mohla získat skoro 22 miliard jüanů.

Čína v současnosti spoléhá na elektřinu z uhelných elektráren. Jejich využívání má ale negativní dopad na životní prostředí a Peking se podle listu WSJ obrátí na alternativy jako jaderná a větrná energie, aby snížil úroveň znečištění. Vážné poškození jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku v roce 2011 ale vyvolalo obavy ohledně bezpečnosti těchto zařízení.

Čína v současnosti vyrábí dvě procenta elektrické energie ze 17 jaderných reaktorů. Devět z nich vlastní China National Nuclear a zbytek státem vlastněná China General Nuclear Power Corporation. Dalších 31 reaktorů je ve výstavbě, napsal Reuters.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..