Čtvrteční rozhodnutí energetické společnosti ČEZ zrušit tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín bylo z ekonomického pohledu pochopitelné a schylovalo se k němu už delší dobu. Takový postoj převažuje v komentářích na stránkách dnešního domácího tisku.

„Rána z milosti skončila zbytečný projekt v Temelíně,“ shrnuje tyto názory titulek komentáře Mladé fronty Dnes. Vzhledem k vývoji cen elektřiny neměl ČEZ po odmítnutí státních garancí jinou volbu, soudí redaktor tohoto deníku. „Dnes není jasné pouze to, proč společnost ČEZ, případně předchozí vlády tak dlouho váhaly se zrušením veřejné soutěže. Může za tím být síla atomové lobby, která dokázala využít všeobecnou oblibu atomových elektráren v Česku,“ uvedl.

Podle Hospodářských novin bylo o zrušení tendru rozhodnuto zřejmě už dávno. „Překvapil možná jen rychlý spád událostí v posledních dnech a až zábavná sehranost klíčových aktérů v závěrečném dějství,“ poukázal autor komentáře na skutečnost, jak rychle na sebe tento týden navazovala klíčová vyjádření zainteresovaných stran.

V pondělí generální ředitel ČEZ Daniel Beneš prohlásil, že bez státní podpory Temelín dostavěn nebude. Ve středu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že vláda jakýkoliv typ státních záruk neposkytne, načež byl ve čtvrtek tendr zrušen. „Na to, že tendr běžel s plnou vážností poměrně dlouhou dobu (vše začalo v roce 2008), proběhlo ukončení tendru až „strojově“ hladce,“ poznamenal k tomu komentátor HN.

Zrušení tendru považuje za dobrou zprávu, která navíc otevřela možnosti dalšího vývoje. Vláda a odborná veřejnost podle něj nyní mohou vytvořit novou koncepci vývoje české energetiky.

V komentáři Lidových novin označil čtvrteční rozhodnutí společnosti ČEZ za očekávané i František Hezoučký, který byl v letech 1999 až 2003 výkonným ředitelem divize výstavba JE Temelín a členem představenstva této energetické firmy. „Už přes rok bylo zřetelné, že se čeká na vhodnou příležitost, aby byl tendr na Temelín 3, 4 zrušen,“ uvedl.

Přesto si myslí, že ČEZ i stát, který je jeho majoritním akcionářem, tímto krokem ztratili důvěryhodnost. Pokud by se v budoucnu rozhodlo o dostavbě této jaderné elektrárny, neměla by podle něj být vypisována mezinárodní soutěž, ale zakázku by měly dostat domácí firmy. „Existuje osvědčený model výstavby použitý na Dukovanech i Temelíně: Koupit příslušnou část projektu, kterou u nás nemáme, a postavit si další bloky sami,“ napsal s tím, že by tomu důvěřoval více než zahraničnímu dodavateli.

Zdroj: ČTK

Čtěte také:

Rosatom je připraven zúčastnit se realizace komplexního plánu rozvoje jaderné energetiky v České republice  (11. 4. 2014)

MIR.1200 se kvůli Temelínu soudit nebude, USA jsou zklamány  (11. 4. 2014)

Mládka netěší zrušení tendru na dostavbu Temelína  (10. 4. 2014)

Analytici: Zrušení tendru na Temelín je pro akcie ČEZ pozitivní  (10. 4. 2014)

Souhrn hlavních událostí tendru na dostavbu Temelína  (10. 4. 2014)

ČEZ zrušil zadávací řízení na dostavbu dvou bloků Temelína  (10. 4. 2014)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..