V Číně bylo dokončeno zalévání betonu do základů bloku Š‘-tao-wan 1 (pinyin: Shidaowan), který se má stát prvním ze dvou referenčních bloků typu CAP-1400 v provincii Šan-tung (pinyin: Shandong). Tato technologie je upravenou verzí amerického AP-1000, nicméně rozdíly jsou tak velké, že na CAP-1400 se už možná nebudou vztahovat omezení, týkající se duševního vlastnictví, a Čína jej tak bude moct sama vyvážet do jiných zemí.

Betonáž základů prvního bloku s reaktorem typu CAP-1400. (Zdroj: World Nuclear News)
Betonáž základů prvního bloku s reaktorem typu CAP-1400. (Zdroj: World Nuclear News)

Stavitel elektrárny, společnost China Nuclear Engineering Corporation (CNEC), oznámila, že první beton byl do základů elektrárny zalit 28. března, práce trvaly 20 hodin. Tak byla oficiálně zahájena stavba Š‘-tao-wan 1. Později byly zahájeny práce na stavbě reaktorové haly.

CAP-1400 je zvětšenou verzí tlakovodního reaktoru AP-1000. Čínská SNPTC (State Nuclear Power Technology Corporation) jej vyvinula z původního návrhu Westihghouse, přičemž využila pomoci amerických poradců.

Dvě demonstrační jednotky CAP-1400 jsou nyní ve výstavbě na JE Š‘-tao-wan v provincii Šan-tung. Vlastníkem elektrárny je skupina Huaneng. Přibližně 80 % všech komponent pro první dva reaktory CAP-1400 budou vyrobeny v ČLR.

Jaderná elektrárna Š‘-tao-wan je součástí většího objektu, Jaderně-průmyslového parku Rongcheng (Rongcheng Nuclear Power Industrial Park), kde rovněž probíhá výstavba prototypu malého modulárního reaktoru HTR-PM, naplánovaných je dalších 19 bloků o výkonu po 210 megawattech.

Skupina Huaneng je největším čínským výrobcem elektřiny, zatím však neprovozovala žádné jaderné elektrárny a JE Š‘-tao-wan by mohla být první. Všechny čínské jaderné elektrárny zatím provozovaly buď China National Nuclear Corporation nebo CGNPC.

CAP-1400 je jedním z čínských 16 „strategických projektů“, které jsou součástí Státního programu na rozvoj vědy a technologií a čínské vedení jej plánuje postavit ve velkých počtech napříč celou Říší středu. Rozdíly CAP-1400 oproti původní americké konstrukci jsou natolik značné, že se na něj už nebudou vztahovat žádná patentová práva ani jiné překážky spojené s duševním vlastnictvím, které Číně zatím bránily vyvážet své technologie, založené na amerických a francouzských projektech.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..