Společnost Westinghouse Electric Company a ukrajinská státní společnost Energoatom se dnes dohodly na prodloužení kontraktu na dodávky paliva pro ukrajinské jaderné elektrárny do roku 2020. Nová dohoda je stvrzením dlouhodobých vztahů mezi oběma společnostmi v oblasti bezpečných dodávek jaderného paliva pro ukrajinské reaktory.

Švédský výrobní závod společnosti Westinghouse je jedním ze šesti závodů pro výrobu jaderného paliva této společnosti. (Zdroj: Westinghousenuclear.com)
Švédský výrobní závod společnosti Westinghouse je jedním ze šesti závodů pro výrobu jaderného paliva této společnosti. (Zdroj: Westinghousenuclear.com)

„Jsme rádi, že můžeme být pro Energoatom strategickým partnerem, díky kterému může diverzifikovat dodávky jaderného paliva,“ prohlásil Danny Roderick, prezident a generální ředitel Westinghouse. „Nová dohoda o odběru našeho paliva pro reaktory typu VVER je potvrzením jeho kvality a vlastně i důkazem toho, že v Jihoukrajinské JE fungovalo bez problémů, jak nedávno shledala společná inspekce společností Westinghouse a Energoatom. Z prodlouženého kontraktu vyplývá, že palivo Westinghouse plně umožňuje bezpečnou zavážku a provoz, a že byly vzaty v potaz problémy s konkurenčním palivem. Nová dohoda umožní Energoatomu pokračovat v diverzifikaci dodávek. Očekáváme, že další skvělé výsledky našeho produktu povedou k růstu podílu Westinghouse na ukrajinském trhu.“

Původní smlouvu Westinghouse podepsal v roce 2008. Aktuální dodatek prodlužuje dodávky do roku 2020. Podle kontraktu uzavřeného prostřednictvím společnosti Westinghouse Electric Sweden AB bude palivo vyrábět Westinghouse ve svém závodě ve švédském Västerås. Tamní továrna patří mezi největší a nejmodernější závody na výrobu paliva na světě a obsluhuje všechny hlavní trhy v Evropě a Jižní Africe.

Westinghouse je dodavatelem paliv pro reaktory tlakovodní, varné i pokročilé chlazené plynem a má po světě deset výrobních závodů, z toho dva v Evropě: Springfields Fuels Limited (Preston, Lancashire, Velká Británie) a Westinghouse Electric Sweden (Västerås, Švédsko). Dnes firma dodává palivo pro celkem 147 jaderných elektráren.

Westinghouse Electric Company, součást skupiny Toshiba Corporation, je světovým průkopníkem v oblasti jaderné energetiky a významným dodavatelem produktů a technologií pro jaderné elektrárny, jehož služeb využívají energetické podniky po celém světě. V roce 1957 dodal Westinghouse do amerického Shippingportu v Pensylvánii první tlakovodní reaktor na světě. V současné době představuje technologie společnosti Westinghouse základ pro zhruba polovinu všech provozovaných jaderných elektráren na světě, včetně více než 50 % z těch umístěných v Evropě.

Státní společnost Energoatom byla založena v říjnu 1996 a je provozovatelem všech ukrajinských jaderných elektráren. Jejím hlavním cílem je navyšování výroby elektrické energie a kapacit těchto elektráren společně se zvyšováním bezpečnosti jejich provozu.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..