Společnost Westinghouse Electric Company je velice zklamaná z rozhodnutí ČEZ, a. s., zrušit tendr na dostavbu JE Temelín v jeho finální fázi. Podle firmy je zrušení tendru odmítnutím významných bezpečnostních, environmentálních a ekonomických benefitů, které s sebou nese technologie jaderné elektrárny Westinghouse AP1000 a business model „Nakupujeme tam, kde stavíme“.

Digitalizace podoby Temelína s dvěma novými bloky AP1000. (Zdroj: Havasworldwide.cz)
Digitalizace podoby Temelína s dvěma novými bloky AP1000. (Zdroj: Havasworldwide.cz)

V reakci na rozhodnutí ČEZ uvedl Jeff Benjamin, Westinghouse Senior Vice President Nuclear Power Plants, následující: „Podíl českých firem na projektu Westinghouse by byl naprosto zásadní a výsledkem spolupráce by byly objednávky v hodnotě miliard korun a dlouhodobá pracovní místa pro tisíce lidí v celé zemi. Zrušení tendru navíc oddálí další rozvoj českých firem, které by se díky dostavbě Temelína mohly podílet na stavbě dalších elektráren v Evropě. To se rovněž negativně projeví z hlediska nových pracovních míst.

Westinghouse zůstává optimistický a je připraven vést diskuse o dalších možnostech, které by umožnily České republice těžit z benefitů řešení společnosti Westinghouse, jako se to děje na jiných trzích. Jaderná elektrárna AP1000 představuje zcela novou, vyšší úroveň co do bezpečnosti, realizovatelnosti a efektivity provozu. V USA a v Číně úspěšně pokračuje výstavba osmi bloků AP1000. Prakticky na každém kontinentu rozvíjíme aktivní a důvěryhodný dialog o výstavbě našich elektráren AP1000, samozřejmě včetně Evropy.“

Westinghouse Electric Company, součást skupiny Toshiba Corporation, je světovým průkopníkem v oblasti jaderné energetiky a významným dodavatelem produktů a technologií pro jaderné elektrárny, jehož služeb využívají energetické podniky po celém světě. V roce 1957 dodal Westinghouse do amerického Shippingportu v Pensylvánii první tlakovodní reaktor na světě. V současné době představuje technologie společnosti Westinghouse základ pro zhruba polovinu všech provozovaných jaderných elektráren na světě, včetně více než 50 % z těch umístěných v Evropě.

Zdroj: Tisková zpráva

Čtěte také:

Zrušení tendru na dostavbu Temelína bylo správné, píše tisk  (12. 4. 2014)

Rosatom je připraven zúčastnit se realizace komplexního plánu rozvoje jaderné energetiky v České republice  (11. 4. 2014)

MIR.1200 se kvůli Temelínu soudit nebude, USA jsou zklamány  (11. 4. 2014)

Mládka netěší zrušení tendru na dostavbu Temelína  (10. 4. 2014)

Analytici: Zrušení tendru na Temelín je pro akcie ČEZ pozitivní  (10. 4. 2014)

Souhrn hlavních událostí tendru na dostavbu Temelína  (10. 4. 2014)

ČEZ zrušil zadávací řízení na dostavbu dvou bloků Temelína  (10. 4. 2014)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..