V USA se oči všech zainteresovaných upírají k výstavbě dvou jaderných reaktorů, které vyrůstají zhruba 50 km jižně od města Augusta ve státě Georgie.

Spouštění modulu CA-04 na dno kontejnmentu třetího bloku jaderné elektrárny Vogtle, které proběhlo v prosinci minulého roku. (Zdroj: World Nuclear News)
Spouštění modulu CA-04 na dno kontejnmentu třetího bloku jaderné elektrárny Vogtle, které proběhlo v prosinci minulého roku. (Zdroj: World Nuclear News)

Jaderná elektrárna Alvina W. Vogtla nedaleko města Waynesboro ve státě Georgie bude mít nový typ reaktoru a je zde použita nová metoda výstavby pro stavbu prvních reaktorů, licencovaných v USA v posledních třech desetiletích.

První generace jaderných reaktorů v USA se blíží svému konci provozu, a tak rozšíření jaderné elektrárny Vogtle představuje kritický moment pro budoucnost tohoto odvětví.

„Tohle je v tuto chvíli nejdůležitější záležitost pro jaderného průmyslu, která v USA probíhá,“ prohlásil Buzz Miller, výkonný viceprezident pro jaderný rozvoj společnosti Georgia Power sídlící v Atlantě.

Více než 3000 stavebních dělníků se podílí na výstavbě jaderných ostrovů a chladících věží pro třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Vogtle. Ve světě je v současnosti ve výstavbě 70 reaktorů, ale pouze 5 z nich se staví v USA, včetně dvou stavěných v elektrárně V.C. Summer nedaleko města Columbia v Jižní Karolíně.

„Jedná se o největší projekt infrastruktury ve státě Georgie a pokud ne největší, tak jeden z největších v USA vůbec,“ prohlásil Miller.

V únoru podepsal Ernest Moniz, tajemník pro energetiku USA, garanci státní půjčky ve výši 6,5 mld. Dolarů (zhruba 129 mld. korun) pro společnosti Southern Company a Oglethorpe Power k financování výstavby nových reaktorů.

Program garance půjček vznikl v roce 2005 jako iniciativa pomoci při výstavbě jaderných reaktorů, ale z důvodu propadu cen zemního plynu bylo mnoho projektů zastaveno.

Projekt výstavby jaderné elektrárny je velmi pozorně sledován ostatními americkými energetickými společnostmi, protože Američané tlačí na diverzifikaci svých energetických zdrojů, prohlásil Miller.

„Svět nás sleduje,“ prohlásil dále. „Jestliže budeme úspěšní, povzbudí to ostatní k výstavbě,“ dodal.

Na začátku března byl za pomoci jednoho z největších jeřábů na světě (185 m vysoký) umístěn submodul o hmotnosti 1110 tun pro jaderný ostrov 3. bloku.

Výroba energie reaktory AP1000 z produkce společnosti Westinghouse se očekává na konci roku 2017 nebo 2018, a to za celkovou cenu 14 mld. dolarů (asi 278 mld. korun).

Zdroj: The Augusta Chronicle

Čtěte také:

O výši půjček pro JE Vogtle je rozhodnuto  (5. 3. 2014)

Na třetím bloku Vogtle proběhla montáž centrálního modulu  (11. 12. 2013)

Stavba druhého reaktoru AP1000 v americké elektrárně Vogtle pokračuje  (24. 11. 2013)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..