Hlavní řídicí místnost prvního bloku čínské JE San-men byla prohlášena za plně funkční, což je velkým milníkem na cestě k prvnímu fungujícímu bloku s reaktorem AP-1000 na světě.

Pracovníci společností Westinghouse a Sanmen Nuclear Power Company v nově zprovozněném velíně prvního san-menského bloku. (Zdroj: World Nuclear News)
Pracovníci společností Westinghouse a Sanmen Nuclear Power Company v nově zprovozněném velíně prvního san-menského bloku. (Zdroj: World Nuclear News)

Oznámení ze strany americké společnosti Westinghouse, která je hlavním dodavatelem zařízení a řídicích systémů pro JE San-men, přišlo několik týdnů poté, co Čínská státní korporace pro jadernou energii (SNPTC) vydala zprávu o dokončení všech potřebných schvalovacích procedur a revize velínu.

Uvedení velicí místnosti do provozu předcházel dlouhý proces kontroly funkčnosti klíčových součástí řídicího systému elektrárny, včetně zobrazovacích zařízení, měřicích systémů a řady dalších. Každý z těchto článků bylo nutné otestovat v praxi a zařadit do celkového řetězu. Následovaly zkoušky digitálních řídicích systémů AP-1000 a přívodů elektrické energie s napětím 220 voltů a 10 kilovoltů a přívodů vzduchu a demineralizované vody pro všechny nástroje a zařízení jaderné jednotky.

David Howell, viceprezident divize Westinghouse pro řídicí systémy (Automation and Field Services) popsal zprovoznění velínu jako hlavní úspěch ve spolupráci společnosti s čínskými partnery, korporacemi Sanmen Nuclear Power Company a SNPTC. „Integrace klíčových I&C systémů (Instrumentation and Control) a provozuschopnost hlavního velínu nyní usnadní veškeré další zkoušky a s nimi související aktivity, které právě probíhají na první jaderné elektrárně na světě s reaktorem AP-1000,“ uvedl.

Stavba San-men-1 formálně začala v dubnu roku 2009, když byl zalit první beton. V Číně jsou nyní ve výstavbě čtyři jaderné bloky s reaktory AP-1000, dva na JE San-men a dva na JE Chaj-jang (pinyin: Haiyang). San-men-1 a Chaj-jang-1 by měly začít naplno fungovat během letošního roku krátce po sobě a druhé bloky obou elektráren pak během roku příštího.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..