V Jaderné elektrárně Temelín v sobotu začala pravidelná odstávka druhého výrobního bloku. Jeho výkon začali operátoři snižovat včera v 18:30 a v 21:00 odpojili turbogenerátor od rozvodné sítě. Při odstávce energetici provedou výměnu čtvrtiny paliva, obměnu rotoru generátoru a doplnění způsobů zajištění elektrického napájení. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Výrobu elektřiny by měl blok obnovit v polovině června.

„V průběhu odstávky bude vyměněno 37 palivových souborů, tedy přibližně čtvrtina z celkem 163. Z bazénu vedle reaktoru bude ve dvou kontejnerech převezeno 38 použitých palivových souborů do skladu použitého paliva v areálu elektrárny. Zde obsadí patnáctou a šestnáctou skladovací pozici z celkem 152,“ upřesnil mluvčí.

V nejaderné části technici vymění rotor generátoru. Úprava je součástí přípravy na modernizaci turbíny, která druhý blok čeká v příštím roce. Loni byl rotor generátoru vyměněn na prvním bloku.

Odstávku elektrárna využije i k napojení jedenáctého způsobu elektrického napájení na stávající systémy bloku. Aktuálně je hotova základová deska, na kterou bude umístěn seizmicky odolný kovový kontejner s dieselovým motorem o výkonu téměř 4000 kilowatt, což odpovídá přibližně 60 osobním vozidlům. Stejné posílení elektrického napájení čeká v létě také temelínskou jedničku.

Harmonogram odstávky druhého bloku zahrnuje celkem 10.000 činností a na jejich realizaci se bude podílet více jak 600 pracovníků z padesáti dodavatelských firem a téměř 400 pracovníků ČEZ. V elektrárně už začaly přípravy druhé letošní odstávky pro výměnu paliva na prvním bloku, která začne v závěru června.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. S výkonem dvakrát 1056 MWe je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2013 vyrobila 15,065 miliard kWh elektrické energie.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..