Ukrajinská státní jaderná korporace Energoatom rozšířila smlouvy s americkou Westinghouse na dodávky jaderného paliva až do roku 2020. Hlavním dodavatelem palivových článků do země ale stále zůstává ruský TVEL.

První smlouvu na dodávky jaderného paliva Energoatom s Westinghouse podepsal v roce 2008, podle ní Westinghouse měl dodat celkově 630 palivových článků na tři tlakovodní reaktory typu VVER-1000 na Jihoukrajinské jaderné elektrárně.
Tato smlouva teď byla rozšířena, Westinghouse má dodávat palivo až do roku 2020. Vyrobí jej na své švédské továrně ve Västerås.
V roce 2005 Ukrajina zahájila iniciativu, jejímž cílem byla diverzifikace zdrojů jaderného paliva. Šest palivových kazet Westinghouse bylo zavezeno na zkoušku do třetího bloku Jihoukrajinské jaderné elektrárny spolu s ruskými kazetami. Touto první zkouškou zřejmě americké články prošly, jelikož v polovině roku 2009 nechal Energoatom zavézt 42 kazet na tři roky do třech bloků Jihoukrajinské JE. Tyto kazety byly pravidelně podrobovány prohlídkám a kontrolám.
Tento pokus však byl prohlášen za nepodařený, jelikož Energoatom objevil výrobní vady na palivu, které zapříčinily dlouhou neplánovanou odstávku dvou bloků. Zástupci Westinghouse prohlásili, že důvodem bylo poškození článků, k němuž došlo během jejich nakládání, tedy zjednodušeně řečeno „za všechno mohou Ukrajinci“. V červnu roku 2010 Energoatom podepsal dlouhodobý kontrakt na dodávky paliva s ruským TVELem pro všechny své jaderné reaktory (tedy všechny na Ukrajině). Před podpisem smlouvy Rosatom nabídl Ukrajině významnou slevu v případě, že by Ukrajinci podepsali s TVELem dvacetiletou smlouvu.
„Podepsání této smlouvy na dodávky paliva Westinghouse pro reaktory VVER potvrzuje vysokou kvalitu našeho paliva a ukazuje, že jeho provoz na Jihoukrajinské jaderné elektrárně byl zcela bezproblémový. Ukázaly to nedávné inspekce, které Energoatom a Westinghouse provedly společně,“ okomentoval novou dohodu Danny Roderick, prezident Westinghouse a předseda představenstva. Dodal: „Tato dohoda, která je nejvyšším uznáním vynikajícího výkonu Westinghouse při navrhování a výrobě palivových článků pro reaktory VVER, umožní Energoatomu i nadále diverzifikovat dodavatele jaderného paliva. Jsme přesvědčeni, že vzhledem k našim vynikajícím výsledkům a velkým konkurenčním výhodám našich článků dokáže Westinghouse zvýšit svůj podíl na ukrajinském trhu s jaderným palivem.“
Ruská agentura RIA Novosti cituje šéfa Rosatomu Sergej Kirijenko: „Je právem každé firmy rozhodnout, od koho bude nakupovat palivo a žádná politická rozhodnutí by na toto právo neměla mít vliv.“
TVEL a Westinghouse spolu před lety bojovaly o právo postavit na Ukrajině továrnu na jaderné palivo a v září roku 2010 Ministerstvo pro paliva a energetiku vybralo ruský TVEL. Státní ukrajinská firma Jaderné palivo podepsala s TVEL dohodu o zřízení společného podniku s padesátiprocentním podílem pro každého partnera, který bude stavbu továrny na výrobu palivových článků pro VVER-1000 řídit. Výstavba začala ve Smolinu v Kirovogradském kraji. Až bude továrna v provozu, bude produkovat zhruba 400 palivových kazet ročně, ruská strana rovněž souhlasila s transferem technologií na výrobu paliva do roku 2020.
Ukrajina v současnosti disponuje 15 jadernými reaktory na čtyřech elektrárnách (Chmelnická, Rovenská, Jihoukrajinská a Záporožská), všechny provozuje Energoatom. Všechny tyto bloky jsou typu VVER, dva z nich mají výkon 440 megawattů a zbytek 1000 megawattů. Tyto čtyři jaderné elektrárny pokrývají svou výrobou téměř polovinu spotřeby Ukrajiny.
Zdroj: World Nuclear News