Ukrajinská státní jaderná korporace Energoatom rozšířila smlouvy s americkou Westinghouse na dodávky jaderného paliva až do roku 2020. Hlavním dodavatelem palivových článků do země ale stále zůstává ruský TVEL.

Jihoukrajinská jaderná elektrárna, na níž bylo testováno palivo společnosti Westinghouse pro reaktory VVER. (Zdroj: Sunpp.mk.ua)
Jihoukrajinská jaderná elektrárna, na níž bylo testováno palivo společnosti Westinghouse pro reaktory VVER. (Zdroj: Sunpp.mk.ua)

První smlouvu na dodávky jaderného paliva Energoatom s Westinghouse podepsal v roce 2008, podle ní Westinghouse měl dodat celkově 630 palivových článků na tři tlakovodní reaktory typu VVER-1000 na Jihoukrajinské jaderné elektrárně.

Tato smlouva teď byla rozšířena, Westinghouse má dodávat palivo až do roku 2020. Vyrobí jej na své švédské továrně ve Västerås.

V roce 2005 Ukrajina zahájila iniciativu, jejímž cílem byla diverzifikace zdrojů jaderného paliva. Šest palivových kazet Westinghouse bylo zavezeno na zkoušku do třetího bloku Jihoukrajinské jaderné elektrárny spolu s ruskými kazetami. Touto první zkouškou zřejmě americké články prošly, jelikož v polovině roku 2009 nechal Energoatom zavézt 42 kazet na tři roky do třech bloků Jihoukrajinské JE. Tyto kazety byly pravidelně podrobovány prohlídkám a kontrolám.

Tento pokus však byl prohlášen za nepodařený, jelikož Energoatom objevil výrobní vady na palivu, které zapříčinily dlouhou neplánovanou odstávku dvou bloků. Zástupci Westinghouse prohlásili, že důvodem bylo poškození článků, k němuž došlo během jejich nakládání, tedy zjednodušeně řečeno „za všechno mohou Ukrajinci“. V červnu roku 2010 Energoatom podepsal dlouhodobý kontrakt na dodávky paliva s ruským TVELem pro všechny své jaderné reaktory (tedy všechny na Ukrajině). Před podpisem smlouvy Rosatom nabídl Ukrajině významnou slevu v případě, že by Ukrajinci podepsali s TVELem dvacetiletou smlouvu.

„Podepsání této smlouvy na dodávky paliva Westinghouse pro reaktory VVER potvrzuje vysokou kvalitu našeho paliva a ukazuje, že jeho provoz na Jihoukrajinské jaderné elektrárně byl zcela bezproblémový. Ukázaly to nedávné inspekce, které Energoatom a Westinghouse provedly společně,“ okomentoval novou dohodu Danny Roderick, prezident Westinghouse a předseda představenstva. Dodal: „Tato dohoda, která je nejvyšším uznáním vynikajícího výkonu Westinghouse při navrhování a výrobě palivových článků pro reaktory VVER, umožní Energoatomu i nadále diverzifikovat dodavatele jaderného paliva. Jsme přesvědčeni, že vzhledem k našim vynikajícím výsledkům a velkým konkurenčním výhodám našich článků dokáže Westinghouse zvýšit svůj podíl na ukrajinském trhu s jaderným palivem.“

Ruská agentura RIA Novosti cituje šéfa Rosatomu Sergej Kirijenko: „Je právem každé firmy rozhodnout, od koho bude nakupovat palivo a žádná politická rozhodnutí by na toto právo neměla mít vliv.“

TVEL a Westinghouse spolu před lety bojovaly o právo postavit na Ukrajině továrnu na jaderné palivo a v září roku 2010 Ministerstvo pro paliva a energetiku vybralo ruský TVEL. Státní ukrajinská firma Jaderné palivo podepsala s TVEL dohodu o zřízení společného podniku s padesátiprocentním podílem pro každého partnera, který bude stavbu továrny na výrobu palivových článků pro VVER-1000 řídit. Výstavba začala ve Smolinu v Kirovogradském kraji. Až bude továrna v provozu, bude produkovat zhruba 400 palivových kazet ročně, ruská strana rovněž souhlasila s transferem technologií na výrobu paliva do roku 2020.

Ukrajina v současnosti disponuje 15 jadernými reaktory na čtyřech elektrárnách (Chmelnická, Rovenská, Jihoukrajinská a Záporožská), všechny provozuje Energoatom. Všechny tyto bloky jsou typu VVER, dva z nich mají výkon 440 megawattů a zbytek 1000 megawattů. Tyto čtyři jaderné elektrárny pokrývají svou výrobou téměř polovinu spotřeby Ukrajiny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..