RAOS Voima Oy, dceřiná společnost ruské státní korporace pro jadernou energii Rosatom a finská společnost Voimaosakeyhtiö SF, které patří dceřiná společnost Fennovoima, 27. března oznámily, že podepsaly dohodu o převodu akcií. Podle této dohody přejde 34 procent akcií společnosti Fennovoima  do vlastnictví RAOS Voima Oy. Po podpisu dohody zůstává ve vlastnictví společnosti Voimaosakeyhtiö SF 66 procent akcií Fennovoima. Cena obchodu nebyla zveřejněna.

Po uskutečnění prodeje a koupě akcií bude dalším krokem schválení definitivního rozhodnutí společnosti Fennovoima o investici do projektu prvního bloku JE Hanhikivi na valné hromadě akcionářů, která se uskuteční letos v dubnu. Tam bude také zvoleno nové představenstvo akciové společnosti Fennovoima.

Finská společnost Fennovoima byla založena v roce 2007. Tato společnost realizuje projekt výstavby prvního bloku JE Hanhikivi nedaleko města Pyhäjoki na severu Finska. Hlavním vlastníkem Fennovoimy je společnost Voimaosakeyhtiö SF, založená 60 finskými průmyslovými, obchodními a energetickými společnostmi.

Přímé rozhovory mezi společnostmi Fennovoima a Rusatom Overseas, dceřinou společností korporace Rosatom, byly zahájeny v dubnu 2013. Předtím jednala Fennovoima také se společnostmi Areva a Toshiba, avšak v dubnu 2013 oznámila, že se již bude soustředit pouze na jednání s Rusatom Overseas,.

Na JE Hanhikivi, která bude třetí finskou jadernou elektrárnou, bude postaven reaktor VVER 1200, identický s tím, který nabízí v tendru na dostavbu JE Temelín česko-ruské konsorcium MIR 1200. Na první finské jaderné elektrárně Loviisa už více než 30 let úspěšně fungují dva ruské reaktory VVER 440.

V současné době má ruská státní korporace Rosatom ve svém portfoliu 31 jaderných bloků, z nichž 22 bude stát mimo hranice Ruska. Celková finanční hodnota kontraktů Rosatomu na výstavbu jaderných elektráren v zahraničí, dodávky paliva, produktů z obohaceného uranu a další služby v roce 2014 převýší 74 miliardy dolarů (1,5 trilionu korun).

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..