Bývalí soupeři, ruská jaderná korporace Rosatom a ekologická organizace Bellona, společně v Murmansku zorganizovaly seminář o mezinárodní spolupráci v oblasti jaderné a radiační bezpečnosti. Bellona měla nedávno významné výročí – je to už 20 let, co v ruských polárních oblastech působí.

Když norská Bellona začínala svou činnost v Murmansku, měla před sebou úkol, který se mnohým zdál téměř nesplnitelný: pomoct Rusům zbavit poloostrov Kola jaderných odpadů. Zástupci ekologů prohlašují, že v tom nikdy nebyl žádný politický záměr.

„Bellona je ekologickou organizací a věnuje se jen a pouze ekologickým problémům. Dobře chápeme, jaká nebezpečí představují pro obě naše země radioaktivní odpady a zastáváme názor, že tento problém je třeba okamžitě řešit a toto riziko odvrátit. Jsme velmi rádi, že s Rosatomem můžeme spolupracovat, díky této spolupráci naše obyvatelstvo dostává důvěryhodné a ověřené informace a my můžeme najít dobrá řešení,“ prohlásil na fóru prezident Bellona Foundation, Frederic Hauge.

Norové zvládli vynést tento problém do povědomí celého světa a zapojit do jeho řešení největší světové velmoci. Spojené státy, Spojené království, Itálie, Německo, Francie a Norsko vložily stovky milionů dolarů a eur do obnovení činnosti základny zálivu Andrejeva, kde jsou uloženy tuny radioaktivního odpadu ze sovětských a ruských jaderných ponorek. Dále bylo zřízeno centrum na likvidaci plavidel a jaderného odpadu v Sajda Gubě, zorganizován odvoz odpadů a vyhořelého jaderného paliva ze základny v Gremiše. Rovněž byly odstraněny radioaktivní zdroje elektřiny na majácích Severní a Pobaltské flotily, byla posílena bezpečnost základy Atomflotu. Z trupu lodi Lepse (Loď určená k výměně paliva na jaderných ledoborcích a také k jeho skladování na své palubě. Kvůli svému stáří a technickému stavu, který nebyl od nehody, při níž byla kontaminována paluba lodi, udržován, byla hlavním trnem v oku ekologickým organizacím. – pozn. Atominfo.cz) byly odstraněny radioaktivní materiály a byla zahájena likvidace této lodi.

„Bez pomoci ze zahraničí by toto všechno Rusko za deset let rozhodně nedokázalo, potřebovalo by mnohem více času. Jednoduše jsme neměli dost prostředků. To, že vláda nám konečně začala dávat tolik peněz, kolik potřebujeme k tomu, abychom se obešli bez sponzorů, je záležitost posledního desetiletí. Například z projektu Gremicha už naši francouzští partneři odešli a dokončujeme jej sami,“ uvedl Anatolij Grigorjev, šéf oddělení Rosatomu pro koordinaci a realizaci mezinárodních programů.

Podle názoru odborníků je hlavním, nejnaléhavějším a nejsložitějším úkolem, který před likvidátory stojí, dokončení prací v zálivu Andrejeva. Jde o technickou základnu Severní flotily, kterou Rosatom, tehdy Ministerstvo atomu, dostalo na starost v roce 2001. V té době byl její stav naprosto desolátní. Smrtelně nebezpečné odpady ležely doslova pod širým nebem. Na to, dát ji do pořádku, bylo zapotřebí deset let a 3,5 miliardy rublů (zhruba 1,9 miliardy korun). V oblasti kolem zálivu byly vybudovány silnice a infrastruktura potřebná pro zajištění bezpečnosti veškerého personálu a obyvatelstva, pevný a kapalný radioaktivní odpad byl přesunut do bezpečných úložišť, a to není ani zdaleka vše.

„Teď nás čeká ten nejdůležitější krok: přepravit veškeré odpady ke zpracování do závodu Majak. Naším úkolem je připravit veškerou techniku, dokumentaci, zaškolit personál a to vše musíme stihnout do roku 2015. Soudě podle toho, jak práce probíhají v současnosti, měli bychom to stihnout,“ říká Valerij Pantělejev, šéf podniku SevRAO, který obstarává práci v zálivu Andrejeva a Sajdu.

Stojí za zmínku, že u příležitosti jubilejního výročí příchodu do Murmansku Bellona připravila pro místní automobilisty překvapení: prezentace nejnovějšího typu elektromobilu Tesla, ukázkový exemplář vážil do Murmansku cestu až z norské metropole.

Zdroj: Atominc-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..