Energetická společnost ČEZ 10. dubna 2014 informovala o zrušení tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Oficiální představitel ruské Státní korporace pro jadernou energii Rosatom Sergej Novikov rozhodnutí ČEZu komentoval slovy: „Zcela respektujeme rozhodnutí zadavatele tendru – společnosti ČEZ.“

Včerejší rozhodnutí společnosti ČEZ znamená, že čtyři temelinské chladicí věže zůstanou prozatím osamocené. (Zdroj: Jindrichohradecky.denik.cz)
Včerejší rozhodnutí společnosti ČEZ znamená, že čtyři temelinské chladicí věže zůstanou prozatím osamocené. (Zdroj: Jindrichohradecky.denik.cz)

„Chápeme, že předpokladem uskutečnění současné struktury projektu dostavby JE Temelín je pro ČEZ existence vládní garance výkupní ceny elektrické energie, která bude na nových blocích vyrobena, a že bez takových garancí je pro českého zadavatele dostavby krajně složité projekt uskutečnit. Z naší strany dáváme na vědomí, že poté, kdy bude společností ČEZ a vládou České republiky schválen komplexní plán rozvoje jaderné energetiky v ČR, rádi se jeho realizace zúčastníme,“ dodal Sergej Novikov.

Rosatom je mateřskou společností dvou firem – Atomstrojexport a OKB Gidropress, které se v rámci Konsorcia MIR. 1200 zúčastnily tendru na dostavbu Temelína.

Ruská státní korporace pro jadernou energii Rosatom sdružuje více než 250 podniků, v nichž pracuje přibližně 190 tisíc lidí. Struktura společnosti je tvořena čtyřmi výzkumnými a výrobními komplexy: podniky jaderně-palivového cyklu, jaderné energetiky, vědeckovýzkumnými ústavy, flotilou jaderných ledoborců, jedinou svého druhu na světě a dalšími podniky. Rosatom je vlastníkem a provozovatelem deseti jaderných elektráren v Rusku, na nichž je v provozu celkem 33 bloků, které vyrábějí 16 procent z celkové produkce elektřiny v Ruské federaci. Rosatom zaujímá na světových trzích s jadernými technologiemi pozici lídra. V současné době uskutečňuje projekty výstavby 31 bloků jaderných elektráren, z nichž 19 staví za hranicemi Ruska.

Zdroj: Tisková zpráva

Čtěte také:

MIR.1200 se kvůli Temelínu soudit nebude, USA jsou zklamány  (11. 4. 2014)

Mládka netěší zrušení tendru na dostavbu Temelína  (10. 4. 2014)

Analytici: Zrušení tendru na Temelín je pro akcie ČEZ pozitivní  (10. 4. 2014)

Souhrn hlavních událostí tendru na dostavbu Temelína  (10. 4. 2014)

ČEZ zrušil zadávací řízení na dostavbu dvou bloků Temelína  (10. 4. 2014)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..