Firma Babcock & Wilcox (B&W) razantně sníží výdaje na svém projektu malého modulárního reaktoru mPower, protože nedokázala najít zákazníky ani investory. William Fox nahradil Christofera Mowryho v pozici vedoucího pobočky Generation mPower.

Schéma elektrárny s dvěma reaktory typu mPower. (Zdroj: Generationmpower.com)
Schéma elektrárny s dvěma reaktory typu mPower. (Zdroj: Generationmpower.com)

Návrh reaktoru mPower od firmy B&W byl upřednostňován pro nasazení díky pětileté smlouvě o ceně s americkým ministerstvem energetiky (DoE) a s firmou Tennessee Valley Authority (TVA), která měla být hlavním zákazníkem. Všichni tři poskytli roční rozpočet 150 milionů dolarů na vývoj reaktoru mPower doufajíc, že první blok bude stát do roku 2022. Šest bloků bylo navrženo k výstavbě v Oak Ridge, kde vlastní firma TVA jadernou elektrárnu Clinch River.

Po roce od podepsání smlouvy s DoE, B&W doufal, že si zajistil zákazníky pro malý modulární reaktor, stejně tak jako investory ochotné koupit většinový podíl na vývoji reaktoru. Mluvčí firmy Aimee Mills řekla WNN, že bohužel firma B&W nebyla úspěšná v těchto vytyčených cílech. „Byl zde zájem jak ze strany investorů, tak ze strany zákazníků, ale nikdo zatím nic nepodepsal.“

Výsledkem je, že se B&W rozhodla snížit výdaje na projekt mPower na maximálně 15 milionů dollarů za rok a začala vyjednávat s TVA a DoE, aby našli společné řešení restrukturalizace projektu a mohli dále pokračovat. Další změnou pro budoucnost společnosti bylo nahrazení Christofera Mowryho ve funkci generálního ředitele dceřiné společnosti zabývající se projektem Generation mPower. Oficiální zpráva informovala o tom, že Mowry odešel a funkci převzal Wiliam Fox.

V prohlášení B&W bylo řečeno, že „nadále věří v sílu technologie mPower,“ ale bez dalších investorů nebo kupujících, „bude současné tempo vývoje zpomaleno.“

mPower představuje jeden ze dvou projektů, které si DoE vybralo do své sponzorské akce, ve které hodlá částkou 450 milionů dollarů podpořit malé modulární reaktory. Druhým projektem je NuScale, což je reaktor o výkonu 45 MWe. V únoru letošního roku Westinghouse oznámil snížení rozsahu vývoje svého návrhu na malý modulární reaktor o výkonu 225 MWe poté, co prohrál v soutěži, kterou DOE pořádalo.

Ve světě jsou ve vývoji malé modulární reaktory ještě v Rusku, Číně a v Argentině. Stavba jednotky CAREM o výkonu 27 MWe je v plném proudu v Argentinské jaderné elektrárně Atucha a dále dvou jednotek HTR o výkonu 105 MWe v Číně v Š‘-tao-wanu (pinyin: Shidaowan). V Rusku jsou montovány dva 35MWe reaktory KLT-40S na loď, která má vytvořit plovoucí jadernou elektrárnu s názvem Akademik Lomonosov.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..