První dva bloky plánované běloruské jaderné elektrárny Ostrovets získaly plné stavební povolení, to znamená, že může začít stavba vlastní budovy reaktoru a dalších součástí elektrárny. Betonové základy byly položeny už na konci loňského roku, hned po vydání souhlasu od národních regulačních orgánů.

Vizualizace první běloruské jaderné elektrárny
Vizualizace první běloruské jaderné elektrárny

Státní ředitelství výstavby jaderných elektráren (AEC) podalo žádosti o udělení stavebních povolení v únoru loňského roku. Už v září získalo povolení vybudovat základy prvního bloku, beton se začal lít v listopadu. Stejná licence pro druhý blok byla udělena letos v únoru, ale s vlastním litím betonu se ještě nezačalo.

Oddělení pro jadernou a radiační bezpečnost Ministerstva mimořádných událostí nyní dodalo plné stavební povolení pro stavbu prvního reaktoru nedaleko obce Ostrovets v regionu Grodno.

„Dokument nám umožňuje začít hlavní fázi výstavby první výrobní jednotky,“ uvedlo AEC.

Bělorusko vyhlásilo tendr na stavbu jaderné elektrárny v srpnu 2008 a přizvalo ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou Arevu a japonsko-americké konsorcium Westinghouse-Toshiba, tedy stejné účastníky, jako měl nedávno zrušený temelínský tendr. Zvítězil ruský reaktor typu VVER (tlakovodní) o výkonu 1200 MWe, model AES-2006. Hlavní stavební zakázku získal AtomStrojExport (ASE) v říjnu 2011, zatímco zakázka na kompletní dodávku reaktorů v hodnotě 10 miliard dolarů byla udělena Rosatomu v červenci 2012.

Doba výstavby prvního bloku by se měla pohybovat okolo 60 měsíců, což znamená, že k najetí reaktoru a udělení provozní licence nejspíš dojde v listopadu 2018. Výstavba druhého bloku bude posunutá asi o 18 měsíců vzhledem k prvnímu, to znamená, že k udělení provozní licence by mělo dojít v červenci 2020.

Zdroj: World Nuclear News

Bělorusko mělo v plánu postavit jadernou elektrárnu už od 80. let, všechny přípravné práce ale byly zastaveny v důsledku Černobylské havárie. K obnovení snah došlo až v roce 2007. Jaderná elektrárna Ostrovets bude stát nedaleko hranic s Litvou, kde před pár lety dosloužila velká jaderná elektrárna Ignalina. Litva zatím odpovídající náhradu nemá, takže lze očekávat, že nová běloruská elektrárna bude zásobit i Pobaltí, to může znamenat určité bezpečnostní riziko.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..