Prvního dubna proběhlo v ruském podniku OKB Gidropress pracovní jednání v rámci realizace kontraktu na stavbu finské jaderné elektrárny Hanhikivi. Cílem setkání bylo probrat a zhodnotit objem a skladbu dokumentace potřebné k tomu, aby Středisko jaderné a radiační bezpečnosti Finska (STUK) odsouhlasilo používané stavební materiály, které budou podle projektu OKB Gidropress tvořit reaktor coby součást budoucí jaderné elektrárny.

Lokalita budoucí elektrárny Hanhikivi-1 a jedna z představ o její budoucí podobě. (Zdroj: Publicatom.ru)
Lokalita budoucí elektrárny Hanhikivi-1 a jedna z představ o její budoucí podobě. (Zdroj: Publicatom.ru)

Jednání se účastnili odborníci finské energetické společnosti Fennovoima a dále zástupci ruských společností Rusatom Overseas, CNIITMAŠ a OKB Gidropress. Výsledkem rozhovorů bylo společné pochopení požadavků STUK a projednání nezbytné skladby a množství dokumentace.

V únoru letošního roku při příležitosti podepsání Mezivládní smlouvy mezi Ruskem a Finskem v oblasti mírového využití atomové energie se nechal generální ředitel státního podniku Rosatom, Sergej Kirijenko, slyšet: „Rusko a Finsko poutá strategické partnerství. V roce 1971 započala stavba JE Loviisa. Všechny ty roky u nás přetrvávají důvěrné a přátelské vztahy, naše spolupráce se přitom po celou dobu rozšiřuje. Jsme hrdí na tuto spolupráci. Loviisa je ve světě známa jako nejbezpečnější elektrárna. A to v mnohém díky společnosti Fortum, která ji po více než 30 let úspěšně provozuje. Je to naše chlouba, protože se jedná o ruskou technologii.“

Zdroj: Novostienergetiki.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..