Prvního dubna se lidé mohli poprvé navrátit natrvalo do některého z okresu Fukušimy. Příkaz k evakuaci byl oficiálně zrušen v okresu Mijakodži ve východní části města Tamura, 357 registrovaných obyvatel se mohlo navrátit domů a pokračovat v životě, který vedli před havárií na elektrárně, k níž došlo v březnu roku 2011.

Přestože oblast nebyla nijak výrazně zasažena samotným zemětřesením, infrastruktura v ní utrpěla během evakuačního období značné škody vzhledem k tomu, že její údržbě nebyla během něj věnována dostatečná pozornost. Tato místa se zase začala vracet k životu v polovině roku 2013, kdy obyvatelé dostali povolení k tomu, aby se do svých domovů vraceli během dne. Rýže byla zasazena už v květnu roku 2012 a v té době byly rovněž zahájeny práce na obnově infrastruktury.

1. dubna otevřely místní obchody, byl znovu zahájen odvoz odpadků a recyklace, poprvé byla otevřena nová nemocnice a dětské centrum. Jedna z hlavních turistických atrakcí města, palác Tokiwa Sky Palace, byla znovu zpřístupněna, další z nich, Zelený park, by měla být otevřena v červenci. Bylo oznámeno, že oblast získá úlevy na daních, což by mělo usnadnit návrat malých podnikatelů.

Podle reportáže agentury Reuters však ne všichni ze 357 obyvatel, kteří dostali povolení k návratu, hodlají do oblasti skutečně vrátit. Více k tomu obecně inklinovali starší lidé, zatímco rodiče s dětmi se projevili jako opatrnější a bojácnější a mají velký strach z radiace. Svou stopu na tom zanechal také jeden ze sociálních dopadů fukušimské havárie: obrovské snížení respektu a důvěry vůči vládě a autoritám.

Japonská vláda nechala podrobně prověřit a prozkoumat všechny evakuované oblasti a vytvořit jejich klasifikaci podle průměrné intenzity radiace naměřené v atmosféře. Mijakodži byla jednou z oblastí, které byly před dvěma lety označeny jako „připravené na návrat obyvatel“, jelikož průměrné dávky naměřené ve vzduchu nepřesahovaly 20 mSv ročně. Toto číslo bylo vypočteno z poměrně konzervativních odhadů, které mimo jiné počítaly se strávením osmi hodin denně venku na vzduchu. Tak ovšem lidé většinou nejednají, obzvlášť pokud je jim důrazně doporučeno snížit svou expozici radiaci. Nedávná studie, zkoumající velikost dávek v jiné ale podobné oblasti ukázala dávky v rozsahu 0,89-2,51 mSv ročně, což je nesrovnatelně méně oproti 20 mSv ročně a zhruba srovnatelné s průměrnou přírodní dávkou v Japonsku, která činí 2 mSv ročně.

Za „připravené k návratu“ bylo označeno přes deset dalších obcí, podle vlády by se lidé měli postupně vrátit do všech během letošního roku. To podle premiéra Šinzóa Abeho bude znamenat „první významné“ oživení prefektury Fukušima.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..