První polovina nového černobylského sarkofágu byla dokončena a nyní se postupně přemisťuje, aby uvolnila místo pro stavbu druhé poloviny.

Zatímco je první polovina připravována na přesun, vrchní část druhé poloviny již vzniká. (Zdroj: Chnpp.gov.ua)
Zatímco je první polovina připravována na přesun, vrchní část druhé poloviny již vzniká. (Zdroj: Chnpp.gov.ua)

Nový černobylský sarkofág (anglicky New Safe Confinement) bude postaven ze dvou polovin, přičemž každá z nich je složena z několika klenutých sekcí. První dokončená část byla přesunuta, aby udělala místo pro stavbu části druhé. Celý 112,5 m dlouhý přesun konstrukce vážící bezmála 12800 tun začal 31. března 2014 a měl dle očekávání trvat zhruba 72 hodin.

Práce na montování druhé poloviny již začaly a jakmile budou dokončeny bude první polovina opět přesunuta zpět k nové polovině a poté budou obě části spojeny. Tato akce je naplánovaná na konec letošního roku. Během roku 2015 pak bude sarkofág opatřen pláštěm, jeřáby a dálkově řízenou manipulační technikou.

Celá konstrukce sarkofágu s rozměry 108 m na výšku, 257 m na šířku, 150 m na délku a váhou 31000 tun bude přesunuta o 330m nad reaktorovou budovu a část strojovny 4. bloku Černobylské elektrárny. Přesun bude proveden během tří dnů za pomoci hydraulických zvedáků ještě před koncem roku 2015. Nakonec budou vybudovány boční stěny, které zajistí hermetičnost a celou konstrukci sarkofágu posílí.

Nový sarkofág, který je financován mezinárodním společenstvím pomocí Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), je navržený na životnost minimálně 100 let, během kterých by měla být většina likvidačních prací na poškozeném 4. bloku dokončena.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..