Finský úřad pro jadernou bezpečnost STUK schválil navrhovanou strukturu řídicích a kontrolních (I&C, Instrumentation and Control) systémů pro třetí blok JE Olkiluoto, žádá ale další studie předtím, než vydá definitivní povolení.

Blok Olkiluoto-3 ve výstavbě v březnu 2014. (Zdroj: World Nuclear News)
Blok Olkiluoto-3 ve výstavbě v březnu 2014. (Zdroj: World Nuclear News)

Olkiluoto-3 s reaktorem EPR staví pro finskou firmu TVO konsorcium Areva-Siemens na klíč. Podle smlouvy o výstavbě je cena zakázky fixní a činí 3 miliardy eur (zhruba 82 miliard korun). Ve vlastní tiskové zprávě Areva uvádí, že „vítá“ povolení od STUK a považuje jej za „další velmi důležitý krok“ pro celý projekt. Vyjádřila rovněž naprostou důvěru ve svou technologii I&C. Prohlášení STUK a TVO již tak bezmezně optimistická nejsou, úřady požádaly Arevu o další informace.

Chtějí důkazy, že záložní digitální I&C systémy bloku jsou skutečně nezávislé: Areva má potvrdit, že automatické systémy, které mají zajistit bezpečnost elektrárny při mimořádné události, jsou nezávislé na zařízeních používaných při běžném provozu.

Ředitel projektu Olkiluoto-3 ze strany TVO Jouni Silvennoinen uvedl, že testování I&C systémů bylo zahájeno souběžně s tím, jak STUK připravoval svou zprávu, nicméně testy nebyly zcela dokončeny a dodavatel, tedy Areva, potřebuje čas na analýzu všech možných potenciálních rizik.

Stavba Olkiluoto-3 byla zahájena v roce 2005 a měla být dokončena v roce 2009, od té doby však došlo k mnoha skluzům a plánované datum spuštění je neustále odsouváno, poslední zprávy uvádějí rok 2016. TVO však zachovává ledové mlčení: odmítá datum spuštění komentovat s odůvodněním, že za harmonogram výstavby je zcela zodpovědný dodavatel.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..