Vlastníci společnosti Fennovoima včetně ruské jaderné korporace Rosatom ve Finsku přijaly definitivní závazné rozhodnutí o stavbě a financování JE Hanhikivi.

Představa o budoucí podobě bloku VVER-1200 AES-2006 v lokalitě Hanhikivi. (Zdroj: World Nuclear News)
Představa o budoucí podobě bloku VVER-1200 AES-2006 v lokalitě Hanhikivi. (Zdroj: World Nuclear News)

Na jednání vedení Fennovoimy, které proběhlo 15. dubna v Helsinkách, oznámily firmy Voimaosakeyhtiö SF, většinový finský vlastník Fennovoimy, a ruský Rosatom závazný společný záměr vybudovat novou finskou jadernou elektrárnu Hanhikivi. Bude stát v obci Pyhäjoki na západním břehu Finska.

Fennovoima podepsala vloni v prosinci smlouvu o stavbě JE Hanhikivi s dceřinou společností Rosatomu Rusatom Overseas, která je zodpovědná za prodej ruských jaderných technologií v zahraničí. Rosatom pro elektrárnu nabídl reaktor VVER podle projektu AES-2006.

Na konci března Voimaosakeyhtiö oznámila, že podepsala dohodu o společné investici s firmou RAOS Voima Oy, zřízenou ve Finsku Rosatomem a držící jeho podíl. Podle této dohody vlastní Rusové nyní 34 % akcií Fennovoimy.

V únoru zástupci Voimaosakeyhtiö oznámili, že jejích 44 akcionářů je připraveno převzít podíl na Hanhikivi ve výši 50,2 %. Vedení firmy však chce ponechat původní dvoutřetinový finský podíl, což znamená, že musejí přesvědčit současné držitele akcií navýšit své podíly nebo najít nové investory. Minulý měsíc podala Fennovoima žádost o povolení k výstavbě finským úřadům. Ačkoliv vláda elektrárnu už schválila v roce 2010, šlo o takzvané obecné schválení (angl. decision-in-principle) bez vazby na konkrétní návrh. Navíc v té době Finové počítali s výstavbou výkonnější, 1500 až 2500 MWe, elektrárny s reaktorem EPR či Kerena od Arevy nebo ABWR od japonské Toshiby. Ruský AES-2006 s reaktorem o výkonu 1200 je velkou změnou. Po schválení na vládní úrovni ještě návrh bude muset projít parlamentem.

Fennovoima uvedla, že podle stávajícího harmonogramu by JE Hanhikivi mohla začít produkovat elektřinu v roce 2024.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..