Počet onemocnění rakovinou po havárii na JE Fukušima nevzroste, teoreticky je ale možné zvýšení rizika rakoviny štítné žlázy u dětí, které obdržely nejvyšší dávky radiace. Ve středu to oznámila Vědecká rada OSN pro účinky radiace (UNSCEAR).

„Obavy a starost lidí o to, jak radiace působí na jejich zdraví a zdraví jejich dětí, jsou zcela pochopitelné. Z pohledu statistiky ovšem výbor neočekává žádné významnější změny v četnosti onemocnění rakovinou, které bychom mohli dát do spojitosti s ionizujícím zářením, pocházejícím z havárie,“ cituje zpráva OSN slova předsedy rady UNSCEAR, Carla-Magnuse Larssona.

Nová studie OSN o tom, jak velké skutečné riziko zvýšení počtu nádorových onemocnění můžeme očekávat v souvislosti s havárií na JE Fukušima v roce 2011, byla uveřejněna v pondělí. Veškeré závěry byly učiněny na základě vyhodnocení dávek u různých skupin obyvatelstva včetně dětí a vědeckých odhadů a poznatků o vlivu ionizujícího záření na lidské zdraví.

Zpráva uvádí, že nízká úroveň rizika a nízký vliv havárie na četnost onemocnění rakovinou je především zásluhou rychlosti, s jakou japonská vláda přijala bezpečnostní opatření po havárii. Výbor také analyzoval ozáření pracovníků elektrárny a došel k zjištění, že otázka dávek, které dostali v různých stádiích havárie, zůstává stále nevyjasněná. Podle zprávy budou zaměstnanci elektrárny pravidelně podrobováni prohlídkám a vyšetřením a je také nutno důsledně sledovat stav dětí, které byly ozářeny.

Působení záření na oceánské a mořské ekosystémy je omezeno na pobřežní zóny okolo elektrárny a v dlouhodobé perspektivě je riziko efektů tohoto ozáření nevýznamné, uvádí OSN.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..