Německá společnost GNS v Essenu vyrobila dalších 18 kontejnerů CASTOR na vyhořelé palivo pro Jadernou elektrárnu Temelín. V meziskladu v jejím areálu, který začal fungovat v roce 2010, je nyní umístěno 14 Castorů s použitým palivem. Výroba nových osmnácti kontejnerů trvala pět let. Na její bezpečnost dohlížel prostřednictvím inspektorů TÜV NORD Czech Státní úřad pro jadernou bezpečnost. ČTK to včera řekl vedoucí oddělení inspektorů TÜV Nord Czech, Jaroslav Chvosta.

Temelinský mezisklad použitého jaderného paliva v době, kdy tam ještě stál jen první kontejner. (Zdroj: Cez.cz)
Temelinský mezisklad použitého jaderného paliva v době, kdy tam ještě stál jen první kontejner. (Zdroj: Cez.cz)

Mezisklad v areálu elektrárny, kam se vejde celkem 152 speciálních kontejnerů, začal fungovat v září 2010, kdy byl do něj zavezen první kontejner s použitým palivem. „Aktuálně je v meziskladu 14 kontejnerů, do každého se vejde 19 palivových souborů,“ řekl ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Dodávka další várky Castorů zatím není ukončena, celkový počet objednaných kontejnerů je 37. Bezpečnost každého z nich je doložena osvědčením, ke kterému se váže dokumentace o rozsahu více než 1500 stran.

„Jen pro představu, dokumentace zahrnuje doklady prověřující projektovou dokumentaci, dodavatele, přejímky vstupních materiálů, zkoušky ve výrobě, dozor při montáži i výsledky závěrečných zkoušek,“ popsal Chvosta. Bezpečnostní požadavky a povinnost nezávislého dozoru autorizovanou osobou jsou stanoveny v takzvaném atomovém zákoně. „Naši inspektoři se tak účastnili všech zásadních výrobních kroků, což ve výsledku znamenalo minimálně 15 návštěv ročně po dobu čtyř let,“ dodal.

Při plánované životnosti jaderných elektráren na zhruba 30 let je celkový objem použitého paliva v Temelíně odhadován na 1400 tun. Jaderné palivo lze skladovat v meziskladu v elektrárně až 60 let. Bezpečnost uložení vyhořelého paliva v kontejnerech je mimo jiné garantována dvěma víky, z nichž každé má dvě těsnění. Uložení kontejnerů přímo v halách jaderných elektráren navíc zajišťuje kontrolu prostřednictvím monitorovacího systému, který pravidelně prověřuje těsnost, teplotu a další parametry.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..