Gastroskopie je, jak je známo, velmi nepříjemnou procedurou a není nejspíš nikdo, kdo by měl v oblibě polykání hadice za účelem průzkumu stavu vlastní trávicí soustavy. Vědci z ruské fyzikální univerzity MIFI vynalezli alternativní postup, který umožňuje vyhnout se této nepříjemné proceduře.

Nová kapsle pro vyšetření zažívacího traktu. (Zdroj: Publicatom.ru)
Nová kapsle pro vyšetření zažívacího traktu. (Zdroj: Publicatom.ru)

Stačí polknout jednu tabletu, jednu kapsli. Je to malý „batyskaf“, ochrana pro miniaturní kamerové zařízení před neznámými nástrahami žaludku a střev. Polknutá kapsle cestuje v těle přirozenou cestu a po dobu 8 hodin neustále natáčí. Poté se vrací ven z těla.

Až donedávna měly takovou technologii pouze tři země na světě: Izrael, Jižní Korea a Japonsko. Již brzy však tento seznam bude mít čtvrtou položku, Ruskou federaci. Klinické zkoušky prvních kapslí nyní probíhají ve čtyřech nemocnicích v Jekatěrinburgu. Sériovou výrobu celého miniaturního zařízení, honosící se dlouhým názvem „kapslové endoskopické zařízení Landyš“ (z rus. ландыш – konvalinka), bude provádět firma Elektrochimpribor, jež je součástí státní jaderné korporace Rosatom.

Výhodou kapslové diagnostické metody je, že s její pomocí je možné zkoumat ty části střevní soustavy, které jsou pro jiné gastroskopické a kolonoskopické postupy nedostupné. Pacient může být během vyšetřování doma a výsledek vyšetření je možné snadno poslat do kteréhokoliv většího zdravotnického centra.

Ruská kapsle je také o dvě třetiny levnější oproti zahraniční konkurenci, stojí 3 až 4 tisíce rublů proti 15 tis. (v přepočtu asi 2 600 Kč proti 8 tis.), při sériové výrobě bude možné snížit cenu až na 1,5 tis. rublů (asi 800 Kč).

„MIFI má s naší továrnou smlouvu o investicích, které vstoupí v platnost poté, co se objeví poptávka po našich výrobcích. Náš podnik je schopen vyrobit až 60 tisíc kapslí za směnu, máme tu vše, co je potřeba pro sériovou výrobu: kvalifikovaný personál a kvalitní vybavení a zařízení. Je také důležité, že naše podniky jsou nedaleko MIFI ve městě Lesnoj a můžeme dobře spolupracovat“, okomentoval vyhlídka na další vývoj generální ředitel závodů Elektrochimpribor Andrej Novikov.

Linku na výrobu Landyše hodlá Rosatom postavit do konce roku 2015. Do té doby by Rusové měli mít k dispozici dostatek vědeckých studií k tomu, aby mohli kapsli nadále zdokonalovat a rozšířit její možnosti.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

2 Comments

    Chtěl bych se dozvědět,ve které nemocnici v Česku již pracují s metodou gastroskopického vyšetření žaludku pomocí kapsle a případně kolik se doplácí.
    Děkuji

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..