Správci japonské jaderné elektrárny Fukušima, na které po hrůzném zemětřesení v roce 2011 došlo k rozsáhlé havárii, zahájili odčerpávání podzemních vod z blízkých území, aby se nedostaly do areálu elektrárny, kde by hrozila kontaminace radioaktivními prvky. Účelem operace je zmenšit objem radioaktivní vody, která se dostává do oceánu.

Nádrže určené pro dočasné skladování podzemní vody před jejím vypuštěním do moře. (Zdroj: World Nuclear News)
Nádrže určené pro dočasné skladování podzemní vody před jejím vypuštěním do moře. (Zdroj: World Nuclear News)

Proces bude probíhat následujícím způsobem: na úbočích vyvýšenin okolo elektrárny byly vykopány technické studny, vodu z nich odčerpají čerpadla a přesunou ji do speciálních cisteren. Po kontrole nezávadnosti hodlají Japonci tuto vodu vypouštět do oceánu.

25. května japonské rybářské odbory oznámily, že toto rozhodnutí podpoří, což je velká změna, neboť dříve průmyslové rybářské firmy z prefektury Fukušima vylévání podzemních vod do oceánu kategoricky odmítaly. Důvodem byly obavy, že by to ještě více posílilo obavy o zdravotní nezávadnost rybích produktů a mořských plodin, pocházejících z okolních vod Tichého oceánu. Vláda a provozovatel JE Fukušima, energetická firma Tokyo Electric Power Company, však dokázaly přesvědčit rybáře o nutnosti přečerpání vody.

V současnosti se do oceánu denně dostává přibližně 400 tun podzemních vod, kontaminovaných radioaktivními látkami, pocházejícími z JE Fukušima. Pokud se podaří odčerpat je z areálu elektrárny, sníží to tento objem na 100 tun denně. Pro prevenci úniku zbývajících podzemních vod do oceánu hodlají Japonci vytvořit zónu umělého permafrostu, práce na ní už probíhají. Na permafrost bylo vyčleněno téměř 500 milionů dolarů.

Japonská vláda a místní samospráva slibují, že budou neustále kontrolovat obsah radioaktivních látek v podzemních vodách, které se chystají vylít do oceánu. Normy na radioaktivní kontaminaci jsou u nich velmi přísné. Například u izotopů tritia činí nejvyšší povolená radioaktivita 1,5 tisíc becquerelů na litr, což je čtyřicetkrát méně, než jsou současné civilní limity.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..