Českého ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka netěší rozhodnutí energetické společnosti ČEZ zrušit tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, projekt by podle něj znamenal vznik nových pracovních míst. Zároveň si ale uvědomuje, že ČEZ k takovému kroku kvůli nízké ceně elektřiny na burze musel přistoupit. Ministr to dnes při návštěvě Berlína řekl ČTK a České televizi. Podotkl také, že si umí představit do pěti let vypsání nového tendru na jaderné bloky v Česku, ale v menším rozsahu.

Jan Mládek, od 29. ledna 2014 ministr průmyslu a obchodu ČR. (Zdroj: Aktualne.cz)
Jan Mládek, od 29. ledna 2014 ministr průmyslu a obchodu ČR. (Zdroj: Aktualne.cz)

„Mě osobně to příliš netěší, protože jsem vždycky považoval možnou výstavbu dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín za výborný impulz pro českou ekonomiku, protože to by byla akce takového keynesiánského typu, která by poskytla práci desetitisícům lidí,“ řekl Mládek.

Ministr připomněl, že v době vypsání tendru se cena elektřiny na burze pohybovala kolem 80 eur za megawatthodinu, nyní ale klesla ke 32 eurům a špatný je i výhled pro další vývoj. Aby se stavba dvou bloků v Temelíně vyplatila, potřeboval by ČEZ ceny elektřiny přes 70 eur za megawatthodinu. „ČEZ je veřejně obchodovaná společnost, stát tam není stoprocentní vlastník, tudíž musí brát ohled na zájmy minoritních akcionářů,“ připomněl Mládek.

„Veřejně obchodované firmy mají problémy k příliš velké krátkodobosti. Chtějí zajišťovat neustále zisk akcionářům,“ podotkl ministr s tím, že rozhodnutí o stavbě jaderné elektrárny má strategický charakter. Elektrárna je totiž uvedena do provozu deset let po rozhodnutí a elektřinu vyrábí dalších 50 až 60 let. „To je něco, co obtížně absorbují kapitálové trhy, protože nepracují s takovým horizontem,“ řekl Mládek.

I kvůli tomuto problému by podle něj případnou další výstavbu jaderných bloků v Česku mohla převzít nějaká nově zřízená státní společnost. Ministr nicméně předpokládá, že namísto stavby dvou bloků v Temelíně by měl nový tendr mít menší rozsah. „Já si myslím, že do budoucna by bylo daleko lepší, kdyby se postavil jeden blok v Temelíně a další v Dukovanech, protože my potřebujeme rozvíjet nejenom Temelín, ale i Dukovany,“ řekl.

„Dovedl bych si představit, že se do pěti let obnoví tendr aspoň na jeden blok Temelína,“ uvedl Mládek. V takovém případě by podle něj bylo vhodné využít i zkušenosti, které ČEZ získal při přípravě nyní ukončeného tendru.

Zdroj: ČTK

Další příspěvky ke zrušení tendru:

ČEZ zrušil zadávací řízení na dostavbu dvou bloků Temelína

Souhrn hlavních událostí tendru na dostavbu Temelína

Analytici: Zrušení tendru na Temelín je pro akcie ČEZ pozitivní

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..