Americká univerzita Massachusetts Institute of Technology (MIT) předložila nový koncept plovoucí jaderné elektrárny, který je založen na námořních plošinách podobných těm, které se používají v ropném průmyslu.

Předběžná představa o podobě plovoucí jaderné elektrárny, jejíž návrh vytvořili vědci z MIT. (Zdroj: World Nuclear News)
Předběžná představa o podobě plovoucí jaderné elektrárny, jejíž návrh vytvořili vědci z MIT. (Zdroj: World Nuclear News)

V současnosti jedinou plovoucí jadernou elektrárnou je Akademik Lomonosov, který je ve výstavbě v Rusku. Jeho dva reaktory o výkonu 35MWe, podobné reaktorům používaným k pohonu lodí, jsou umístěny na plavidlu, které bude po dokončení zakotveno v přístavu. Koncept od vědců z MIT se liší v tom, že reaktor o výkonu 200 MWe nebo více je umístěn ve středu plovoucí válcové plošiny situované kolem deseti kilometrů od pobřeží.

Plovoucí elektrárny nabízejí různé výhody: výstavba v továrně nebo loděnici by měla být efektivní, umístění elektrárny je jednodušší, dopad na životní prostředí je velmi nízký a vyřazení z provozu by mohlo probíhat ve specializovaném zařízení. Avšak mořské prostředí přináší ještě několik potíží, které je potřeba dořešit, například přístup personálu a zařízení nebo nutnost silného zabezpečení tak, aby nemohlo dojít k nekontrolované kontaminaci vody.

Obklopena poměrně hlubokou vodou bude mít elektrárna stálý bezprostřední přístup k chladící vodě. Velké spodní sekce elektrárny budou trvale zatopeny, čímž bude zajištěno pasivní chlazení kontejnmentu reaktoru. Jacopo Buongiorno z MIT poznamenal: „Je možné chladit pasivně bez jakéhokoliv zásahu, neboť kontejnment reaktoru bude v podstatě trvale pod vodou.“

Ve stometrové hloubce bude dle MIT jejich koncept imunní vůči účinkům zemětřesení a navíc by bez potíží přečkal malé vlnění, které cunami představuje 10 kilometrů od pobřeží. Takováto elektrárna by mohla být umístěna blízko center poptávky po elektřině, aniž by zabírala cennou půdu. Podmínkou však je, že takové místo nebude zasahovat do námořních tras a nebude to místo s častým výskytem silných bouří.

Tento koncept byl představen na symposiu Small Modular Reactors Symposium, pořádaném Americkou společností strojních inženýrů ve Washingtonu DC. Koncept byl vyvinut Jacopem Buongiornem, Michaelem Golayem a Neilem Todreasem, profesorem jaderných věd a jaderného inženýrství figurujícím ve společnosti Kepco. Na projektu se podílela i University of Wisconsin a zaměstnanci firmy CB&I.

Zdroj: World Nuclear News

Čtěte také:

Americká plovoucí elektrárna jde do šrotu, mimo provoz stála téměř 40 let  (17. 4. 2014)

Plovoucí jaderné elektrárny v Americe: slibný začátek a neslavný konec  (14. 4. 2013)

Plovoucí jaderné elektrárny – minulost, současnost a budoucnost  (1. 3. 2013)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..