Zrušení tendru na dostavbu Temelína je mnohými vnímáno jako ohrožení jaderné energetiky v naší zemi. Opak je pravdou. V těžko řešitelné situaci vláda tímto krokem dosáhla alespoň prodloužení zápasu. Samotný tendr vypsaný v roce 2009 se kvůli vnějším okolnostem i vlastním komplikacím postupně dostal do slepé uličky. Podmínky na trhu s elektřinou, ale hlavně Německem prosazovaná změna „normálu“ v energetice posunuly soutěž úplně mimo realitu.

Michal Šnobr. (Zdroj: E15.cz)
Michal Šnobr. (Zdroj: E15.cz)

Představenstvo ČEZ nemohlo nikdy podepsat smlouvu o investici, která byla nerentabilní nejen nyní, ale s velkou pravděpodobností i do budoucna. Je mimochodem dost překvapivé slyšet ještě v dnešní době vyjádření některých politiků, kteří stále nepochopili, že stát ani se 70 procenty akcií nemůže v právním prostředí prosazovat v ČEZ své národohospodářské či bezpečnostní požadavky. Zvláště ne, pokud záměry státu mohou být ztrátové. Z tohoto pohledu byl požadavek na garance výkupních cen elektřiny ze strany ČEZ zcela legitimní. Pro vládu existovaly jen dvě možnosti, jak postupovat dál.

První možností bylo garantovat ČEZ cenu elektřiny a podstoupit riziko, že garance v budoucnu neschválí Brusel. Nutno dodat, že toto riziko bylo veliké. Na rozdíl od tolikrát citované Británie nebyl v Česku potenciální příjemce garancí vysoutěžen, ale předem určen. To by bylo zcela jistě předmětem stížností německých a rakouských konkurentů ČEZ, kteří podnikají na stejném trhu. Při takovém vývoji by vláda riskovala, že promarní čas náročným vyjednáváním a v případě neschválení garancí by na nové jaderné bloky mohlo být už pozdě.

Druhou možností bylo garance zamítnout a tendr rychle zrušit. Zůstala by tak naživu naděje, že bude možné v blízké budoucnosti otevřít novou soutěž s podstatně menším rizikem. Tedy soutěž organizovanou státem, nikoli částečně soukromou firmou ČEZ. To se stalo a naděje žije.

Vláda svým krokem získala čas. Úsloví „pro stromy nevidět les“ padne tendru na Temelín a české koncepci energetiky jako ulité. Jak českým politikům, tak i ČEZ ujel kvůli Temelínu samému v minulých letech vlak. Předsedkyně SÚJB Dana Drábová letos v lednu v rozhovoru pro E15 řekla: „Energetické politiky Česka a Německa jsou, co se týče nástrojů, tak odlišné, že buď se mýlíme my, nebo Německo.“ Realitu jednou větou zatím nikdo nepopsal výstižněji.

V jednom bych ale výrok přece jen doplnil: Němci si na rozdíl od Česka mohou omyl dovolit. Mají vliv a jsou bohatí, takže si svůj přístup nejen prosadí, ale i zaplatí. Dnes už ani nemají jinou možnost. Česko se bude muset přizpůsobit. Otázkou je, jak moc a dokdy. S Německem za zády není budoucnost jádra a celé české energetiky otázkou plkání českých politiků doma za pecí. Stojí a padá s jejich schopností vydupat si schůdnou cestu v Bruselu i Berlíně.

Autor je analytikem J&T a minoritním akcionářem ČEZ.

Zdroj: E15.cz

 

Čtěte také:

Westinghouse je zklamaný ze zrušení tendru ČEZ. Poukazuje na kvalitu své technologie, výhodnost nabídky a svůj business model  (14. 4. 2014)

Zrušení tendru na dostavbu Temelína bylo správné, píše tisk  (12. 4. 2014)

Rosatom je připraven zúčastnit se realizace komplexního plánu rozvoje jaderné energetiky v České republice  (11. 4. 2014)

MIR.1200 se kvůli Temelínu soudit nebude, USA jsou zklamány  (11. 4. 2014)

Mládka netěší zrušení tendru na dostavbu Temelína  (10. 4. 2014)

Analytici: Zrušení tendru na Temelín je pro akcie ČEZ pozitivní  (10. 4. 2014)

Souhrn hlavních událostí tendru na dostavbu Temelína  (10. 4. 2014)

ČEZ zrušil zadávací řízení na dostavbu dvou bloků Temelína  (10. 4. 2014)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..